ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի երկկուսակցական պատվիրակությունը հնգամյա դադարից հետո սեպտեմբերի 21-ին այցելել է Չինաստան։ Հաջորդող հինգ օրերին կոնգրեսականները նախատեսում են հանդիպումներ անցկացնել ՉԺՀ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ նպաստելու երկու երկրների միջև երկխոսության վերականգնմանը։
Օրենսդիրներին արդեն ընդունել է Չինաստանի վարչապետ Լի Ցյանը։ Նա ընդգծել է, որ Պեկինը պատրաստ է համագործակցել Վաշինգտոնի հետ «հավասարության, փոխադարձ հարգանքի, խաղաղ համակեցության և շահավետ համագործակցության հիման վրա»։
«Մենք հույս ունենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը ճիշտ կգնահատի Չինաստանը և երկկողմ հարաբերությունները, կնպաստի շփումներին և կխաղա կառուցողական դեր բարեկամության գործում»,- հայտարարել է Լին։

Делегация конгрессменов США после долгого перерыва посетила Китай
Делегация Конгресса США от обеих партий 21 сентября впервые за пять лет прибыла в Китай. В течение пятидневного визита конгрессмены проведут встречи с высокопоставленными чиновниками КНР, чтобы способствовать восстановлению диалога между двумя странами.
Американских законодателей уже принял премьер Госсовета КНР Ли Цян. Он подчеркнул, что Пекин готов сотрудничать с Вашингтоном «на основе равенства, взаимного уважения, мирного сосуществования и взаимовыгодного партнёрства».
«Мы надеемся, что Конгресс США правильно оценит Китай и двусторонние отношения, будет способствовать контактам и сыграет конструктивную роль в укреплении дружбы», — отметил Ли.