Չարլի Քըրքի հիշատակի արարողությունը դարձել է ոչ միայն վշտի, այլև քաղաքական ու գաղափարական շեշտադրումների հարթակ։ Բեմում ելույթ է ունեցել Դոնալդ Թրամփը, նրա այրին՝ Էրիկա Քըրքը, և գործարար Իլոն Մասկը։
Նախագահ Թրամփը իր խոսքում նշել է, որ Քըրքի կորուստը «անհավատալի ցավ և ցնցում» է։ Նա ընդգծել է՝ Քըրքը կյանքը նվիրել է ազատության ու արդարության արժեքներին։ Թրամփը, սակայն, նաև ընդգծել է իր և Քըրքի տարբերությունը․
«Նա չէր ատում իր հակառակորդներին։ Նա ուզում էր լավագույնը նրանց համար։ Այստեղ ես հաճախ անհամաձայն էի Չարլիի հետ։ Ես իմ մրցակիցներին համարում եմ թշնամիներ, որոնց պետք է հաղթել»։
Հանգուցյալի այրին՝ Էրիկա Քըրքը, հանդես է եկել հուզիչ խոսքով՝ խոսելով անձնական կորստի մասին։ Նա, այնուամենայնիվ, նշել է, որ հավատքն իրեն հուշում է ներել նույնիսկ այն մարդուն կամ ուժերին, որոնք պատասխանատու են իր ամուսնու մահվան համար․
«Ես չեմ կարող կրել այս ծանրությունը՝ առանց ներելու։ Չարլիի ժառանգությունը մեզ հուշում է գնալ առաջ՝ խաղաղությամբ ու հավատքով»։

The memorial service for Charlie Kirk has become a platform not only for grief but also for political and ideological emphasis. Donald Trump, his widow, Erica Kirk, and businessman Elon Musk spoke on stage.
President Trump noted in his speech that Kirk's loss is "excruciating and shocking." He emphasized that Kirk dedicated his life to the values of freedom and justice. However, Trump also emphasized the difference between him and Kirk:
"He didn't hate his opponents. He wanted the best for them. This is where I often disagreed with Charlie. I consider my opponents to be enemies who must be defeated."
The widow of the deceased, Erica Kirk, gave a moving speech, speaking about her personal loss. However, she noted that her faith prompts her to forgive even the person or forces responsible for her husband's death.
"I cannot bear this burden without forgiveness. Charlie's legacy is to move forward with peace and faith."