Միացյալ Նահանգները կանգնած է մեր արժեքավոր գործընկերոջ՝ Հայաստանի կողքին․ Մարկո Ռուբիո
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից շնորհավորում եմ Հայաստանի ժողովրդին 34-րդ Անկախության օրվա կապակցությամբ։
Միացյալ Նահանգները կանգնած է մեր արժեքավոր գործընկերոջ՝ Հայաստանի կողքին, երբ մենք առաջ ենք մղում Հարավային Կովկասում խաղաղության, բարգավաճման և կայունության մեր ընդհանուր նպատակները։ Մեր անսասան հարաբերությունները կառուցված են ամուր մշակութային կապերի, ընդհանուր սկզբունքների և տարածաշրջանային անվտանգության ու տնտեսական հնարավորությունների փոխադարձ ցանկության վրա։ Նախագահ Թրամփի նշանակալի գագաթնաժողովը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև և ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին 145 միլիոն դոլարի օգնության հայտարարությունը «Թրամփի ուղին միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» (TRIPP) ծրագրի իրականացման համար ընդգծում են մեր երկրի անսասան նվիրվածությունը Հայաստանին, միաժամանակ ընդգծելով մեր համատեղ ջանքերը՝ խթանելու տարածաշրջանային կապը, տնտեսական ներդրումները և անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը։
Մենք ուրախ ենք աջակցել Հայաստանի ուղուն՝ ուղղված էներգետիկ անվտանգության բարձրացմանը, առևտրի ընդլայնմանը և սահմանային անվտանգության ամրապնդմանը, միաժամանակ հաստատելով մեր հավատարմությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
Նախագահ Թրամփի և վարչապետ Փաշինյանի կողմից ստորագրված ռազմավարական գործընկերությունը և երկկողմ փոխըմբռնման հուշագրերը կազմում են այս ընդհանուր նպատակները առաջ մղելու մեր ջանքերի անկյունաքարը։ Մինչ Հայաստանը շարունակում է կերտել իր ապագան որպես խաղաղության և աճի խաչմերուկ, Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է իր հանձնառությունը ավելի կապված, կայուն և բարգավաճ տարածաշրջան ունենալուն»։

The United States stands with our valued partner, Armenia. Marco Rubio
On behalf of the United States of America, I congratulate the people of Armenia on their 34th Independence Day.
The United States stands with our valued partner, Armenia, as we advance our shared goals of peace, prosperity, and stability in the South Caucasus. Our enduring relationship is built on strong cultural ties, shared principles, and a mutual desire for regional security and economic opportunity. President Trump’s landmark summit between Armenia and Azerbaijan and the U.S. announcement of $145 million in assistance to Armenia under the Trump Path to International Peace and Prosperity (TRIPP) Program underscore our country’s unwavering commitment to Armenia, while underscoring our joint efforts to foster regional connectivity, economic investment, and security cooperation.
We are pleased to support Armenia’s path to increased energy security, expanded trade, and strengthened border security, while reaffirming our commitment to Armenia’s sovereignty and territorial integrity.
The strategic partnership and bilateral memorandums of understanding signed by President Trump and Prime Minister Pashinyan form the cornerstone of our efforts to advance these shared goals. As Armenia continues to shape its future as a crossroads of peace and growth, the United States reaffirms its commitment to a more connected, stable, and prosperous region.”