Հնդկաստանը շարունակում է ռուսական նավթ գնել
Bloomberg-ի տեղեկացմամբ, Հնդկաստանը առաջիկա ամիսներին չի դադարեցնի ռուսական նավթի ներկրումը։ Նոյեմբերին և դեկտեմբերին մատակարարումները կպահպանվեն, սակայն դրանք կլինեն ավելի փոքր ծավալներով, քան նախկինում։
Օգոստոսի առաջին շաբաթներին, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սահմանել է մաքսատուրքեր, իսկ ուկրաինական դրոնները հարվածել են Ռուսաստանի ենթակառուցվածքներին, Հնդկաստանի ներմուծումը նվազել է՝ հասնելով օրական մոտ 1 միլիոն բարելի՝ ամենացածր ցուցանիշը վերջին երկու տարում։
Այնուամենայնիվ, Թրամփի և Մոդիի հարաբերությունների բարելավումից հետո Հնդկաստանը նախատեսում է նորից ավելացնել ռուսական նավթի գնումները։ Նավթ վերամշակող գործարաններին իշխանությունները որևէ հստակ ցուցում չեն տվել ներմուծման դադարեցման մասին։ Միևնույն ժամանակ, Bloomberg-ը նշում է, որ ընթացող առևտրային բանակցությունների արդյունքներից կախված իրավիճակը կարող է փոխվել։

According to Bloomberg, India will not stop importing Russian oil in the coming months. In November and December, supplies will remain, but they will be in smaller volumes than before.
In the first weeks of August, when President Donald Trump imposed tariffs and Ukrainian drones struck Russian infrastructure, India's imports fell to about 1 million barrels per day, the lowest figure in two years.
However, after the improvement of relations between Trump and Modi, India plans to increase purchases of Russian oil again. The authorities have not given any explicit instructions to oil refineries about stopping imports. At the same time, Bloomberg notes that the situation may change depending on the outcome of ongoing trade negotiations.