Նա իսկապես հիասթափեցրել է ինձ. Թրամփը՝ Պուտինի մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Միացյալ Թագավորություն կատարած պետական այցի վերջին օրը հանդիպել է երկրի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ։ Բանակցությունների հիմնական թեմաներից մեկը եղել է Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցումը։
«Մենք միասին աշխատում ենք Ուկրաինայում սպանությունները դադարեցնելու համար», - ասել է Սթարմերը Թրամփի հետ բանակցություններից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Վերջին օրերին Պուտինը ցույց է տվել իր իրական դեմքը՝ իրականացնելով ներխուժման սկզբից ի վեր ամենամեծ հարձակումները։ Ավելի շատ արյուն է թափվում, ավելի շատ անմեղ մարդիկ են զոհվում։ ՆԱՏՕ-ի օդային տարածքի աննախադեպ խախտումներ։ Սրանք խաղաղություն ցանկացող մարդու գործողություններ չեն», - շարունակել է վարչապետը։
«Այդ իսկ պատճառով մենք այսօր քննարկեցինք, թե ինչպես կարող ենք ամրապնդել պաշտպանությունը, աջակցել Ուկրաինային և ուժեղացնել ճնշումը Պուտինի վրա, որպեսզի նա համաձայնի խաղաղության համաձայնագրի, որը կբերի երկարաժամկետ խաղաղություն», - ամփոփել է Սթարմերը։
Ի պատասխան՝ Թրամփը կրկնել է, որ Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելը շատ ավելի բարդ խնդիր է, քան նա սկզբում կարծում էր։
«Նա ինձ հիասթափեցրեց։ Նա իսկապես հիասթափեցրեց ինձ», - ասել է ԱՄՆ նախագահը Վլադիմիր Պուտինի մասին։ «Ես շատ հիասթափված եմ, որ այս հակամարտությունը դեռ չի լուծվել», - ավելացրել է Թրամփը։
Թրամփը նաև կրկնել է՝ եթե ինքը, այլ ոչ թե Ջո Բայդենը լիներ ԱՄՆ նախագահ, պատերազմ չէր լինի։
«Հուսով եմ, որ շուտով այդ թեմայով լավ նորություններ կունենանք», - ասել է Թրամփը՝ առանց հստակեցնելու, թե ինչ նկատի ունի։
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին հարցին ի պատասխան՝ ո՛չ Թրամփը, ո՛չ Սթարմերը կոնկրետ պատասխան չեն տվել, սակայն երկու առաջնորդներն էլ նշել են, որ եվրոպական երկրները պետք է հնարավորինս քիչ կախվածություն ունենան ռուսական էներգակիրներից։

He has really disappointed me: Trump on Putin
US President Donald Trump met with Prime Minister Keir Starmer on the last day of his state visit to the United Kingdom. One of the main topics of the talks was the end of the war in Ukraine.
"We are working together to stop the killing in Ukraine," Starmer said at a joint press conference after talks with Trump.
"In recent days, Putin has shown his true colors, carrying out the largest attacks since the beginning of the invasion. More blood is being shed, more innocent people are being killed. Unprecedented violations of NATO airspace. These are not the actions of someone who wants peace," the prime minister continued.
"That is why we discussed today how we can strengthen defenses, support Ukraine, and increase pressure on Putin to agree to a peace agreement that will bring long-term peace," Starmer concluded.
In response, Trump reiterated that ending the war in Ukraine is a much more difficult task than he initially thought.
"He disappointed me. He really disappointed me," the US president said of Vladimir Putin. "I'm very disappointed that this conflict has not been resolved yet," Trump added.
Trump also repeated that if he, and not Joe Biden, had been the US president, there would not have been a war.
"I hope we will have good news on that soon," Trump said, without specifying what he meant.
In response to a question about sanctions against Russia, neither Trump nor Starmer gave a specific answer. Still, both leaders noted that European countries should be as dependent on Russian energy as possible.