ԵՄ-ն առաջարկում է արգելել ռուսական հեղուկ գազի ներկրումը
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ նոր՝ 19-րդ պատժամիջոցային փաթեթով ԵՄ-ն նախատեսում է արգելել ռուսական հեղուկ գազի ներմուծումը եվրոպական շուկաներ։
Փաթեթում ներառված են նաև մի շարք լրացուցիչ սահմանափակումներ․
• Սանկցիաներ ևս 118 ռուսական «ստվերային նավերի» նկատմամբ, ինչով նավերի ընդհանուր թիվը հասնում է ավելի քան 560-ի։
• Արգելք խոշոր էներգետիկ ընկերությունների՝ «Ռոսնեֆտի» և «Գազպրոմ նեֆտի» արտադրանքի ներկրման վրա, ինչպես նաև սահմանափակումներ ռուսական նավթավերամշակող գործարանների և երրորդ երկրների, այդ թվում՝ Չինաստանի համանման ընկերությունների նկատմամբ։
• Արգելք նոր ռուսական բանկերի հետ գործարքների վրա երրորդ երկրներում՝ պատժամիջոցների շրջանցումը կանխելու համար։
• Սահմանափակումներ մի շարք երրորդ երկրների, այդ թվում՝ Չինաստանի դեմ, Ռուսաստանի պաշտպանական արդյունաբերությանը աջակցելու համար։
Ըստ Եվրահանձնաժողովի՝ այս փաթեթում ընդգրկվել է 45 ռուսական և օտարերկրյա ընկերություն։
«Երեք տարվա ընթացքում Եվրոպայում նավթի վաճառքից Ռուսաստանի եկամուտները նվազել են 90 տոկոսով։ Հիմա մենք այդ էջը գլխիվայր շուռ ենք տալիս։ Փաթեթը նաև նպատակ ունի փակել ֆինանսական սողանցքները», - ասել է ֆոն դեր Լայենը։

European Commission President Ursula von der Leyen announced that the EU plans to ban the import of Russian liquefied natural gas into European markets with the new 19th package of sanctions.
The package also includes several additional restrictions:
Sanctions have been imposed against an additional 118 Russian "shadow vessels", bringing the total number of vessels to more than 560.
A ban on imports of products from major energy companies Rosneft and Gazprom Neft, as well as restrictions on Russian oil refineries and similar companies in third countries, including China.
A ban on transactions with new Russian banks in third countries to prevent the circumvention of sanctions.
Restrictions against several third countries, including China, for supporting Russia's defense industry.
According to the European Commission, 45 Russian and foreign companies are included in this package.
"In three years, Russia's oil revenues in Europe have fallen by 90 percent. Now we are turning that page. The package also aims to close financial loopholes," von der Leyen said.