Բրիտանական թագավորական ընտանիքը մեծ ջանքեր է գործադրել, որպեսզի Դոնալդ Թրամփի պետական այցի ժամանակ պաշտոնական ընթրին ԱՄՆ նախագահի վրա անմոռանալի տպավորություն թողնի։
Ընթրիքը կայացավ Վինձորի պալատի Սուրբ Գևորգի սրահում։ Տեսարանը միաժամանակ հիշեցնում էր միջնադարյան խնջույքներ և Հարի Փոթերի մասին ֆիլմեր։
160 հյուրի համար նախատեսված է եղել ընդհանուր առմամբ 1452 սպասք։ Յուրաքանչյուր հյուրի համար եղել է հինգ բաժակ և գավաթ։
Թրամփի պատվին կայացած ընթրիքին մատուցվել են ֆրանսիական ճաշացանկի ուտեստներ։ Հյուրերին առաջարկվել է գինիների նրբագույն ընտրանի՝
Wiston Estate, Cuvée 2016
Domaine Bonneau de Martray, Corton-Charlemagne, Grand Cru 2018
Ridge Vineyards, Monte Bello, 2000
Pol Roger, Extra Cuvée de Réserve, 1998
Ընթրիքից հետո մատուցվող խմիչքների ցանկը խորհրդանշական է եղել։ Մատուցվել է 1945 թվականի պորտվեյն՝ ի պատիվ Թրամփի՝ որպես ԱՄՆ 45-րդ նախագահի, թեև ինքը Թրամփը չի խմում։
Եղել է նաև 1912 թվականի կոնյակ՝ այն տարի, երբ Շոտլանդիայի Լյուիս կղզու գյուղերից մեկում ծնվել էր Մերի Էնն Մակլաուդը՝ Դոնալդ Թրամփի ապագա մայրը։
Իսկ այդ խորհրդանշական ընտրանիից բացի՝ մատուցվել է նաև «Տրանսատլանտյան» կոկտեյլ՝ հիմնված Johnnie Walker վիսկիի վրա, որին կից առաջարկվում էր ընկույզի կրեմով և բրիտանական մարշմելոուով թխվածք։
Վինձորի ընթրիքին բացակայում էին սոցցանցերից ու մամուլի էջերից հայտնի մարդիկ։ Նույնիսկ թագավորական միջոցառումների մշտական հյուրեր սըր Դևիդ Բեքհեմը և սըր Էլթոն Ջոնը ներկա չէին։
Փոխարենը Սուրբ Գևորգի սրահը քաղաքական գործիչների հետ միասին լցված էր բիզնեսի աստղերով։ Apple-ի ղեկավար Թիմ Քուքը նստած էր նախագահի դստեր՝ Թիֆանի Թրամփի կողքին։ Լրատվական մագնատ Ռուփերթ Մերդոքը նստած էր վարչապետ Քիր Սթարմերի աշխատակազմի ղեկավար Մորգան Մակսուինիի կողքին։ Հետաքրքիր է, որ Թրամփը վերջերս Մերդոքի ընկերության դեմ միլիարդ դոլարի հայց էր ներկայացրել։
Յուրաքանչյուր հյուրի համար նախատեսված է եղել կոնկրետ տեղ՝ անվանական ցուցանակով։
Դոնալդ Թրամփը նստել է սեղանի կենտրոնում՝ թագավոր Չարլզի և Ուելսի արքայադուստր Քեյթրինի միջև։
Թագավորի և Թրամփի դիմաց նստած էին թագուհի Կամիլան, առաջին տիկին Մելանիա Թրամփը և Ուելսի արքայազն Ուիլյամը։ ԱՄՆ դեսպան Ուորեն Սթիվենսը նստեցվել էր թագավորի քրոջ՝ արքայադուստր Աննայի և գանձապետ Ռեյչել Ռիվզի միջև։
Վարչապետ Քիր Սթարմերը նստած էր Blackstone ներդրումային ընկերության ղեկավար Սթիվեն Շվարցմանի կողքին, որը Թրամփի այցի առիթով հայտարարել էր Միացյալ Թագավորությունում 90 միլիարդ ֆունտ ներդրում կատարելու պլանների մասին։
Կոնսերվատիվների առաջնորդ Քեմի Բեյդենոքը նստած էր OpenAI-ի ղեկավար Սեմ Ալթմանի կողքին։ Բարձր տեխնոլոգիաների ամերիկյան ընկերությունները, բացի Ալթմանից և այլ նշանավոր գործիչներից, ընթրիքին ներկայացնում էր Nvidia չիպերի արտադրող ընկերության ղեկավար Ջենսեն Հուանգը։
Ընթրիքին ներկա էին նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը, արտաքին գործերի նոր ղեկավար Իվետ Քուփերը և Միացյալ Թագավորության փոխվարչապետ Դևիդ Լեմմին։

The British royal family has gone to great lengths to ensure that the official dinner during Donald Trump’s state visit leaves an unforgettable impression on the US president.
The dinner was held in St. George’s Hall at Windsor Castle. The setting was reminiscent of medieval feasts and Harry Potter movies at the same time.
A total of 1,452 pieces of tableware were provided for 160 guests. There were five glasses and goblets for each guest.
Guests at the dinner in honor of Trump’s visit were served a French menu. Guests were offered a fine selection of wines:
Wiston Estate, Cuvée 2016
Domaine Bonneau du Martray, Corton-Charlemagne, Grand Cru 2018
2000 Ridge Vineyards, Monte Bello,
Pol Roger, Extra Cuvée de Réserve, 1998
The drinks menu served after dinner was symbolic. This included a 1945 port in honor of Trump as the 45th president of the United States, although Trump himself does not drink.
There was also a 1912 cognac, the year in which Mary Ann MacLeod, the future mother of Donald Trump, was born in a village on the Scottish Isle of Lewis.
In addition to this symbolic selection, a “Transatlantic” cocktail, based on Johnnie Walker whiskey, was also served, accompanied by a cake with walnut cream and British marshmallows.
Celebrities from social media and the press were absent from the Windsor dinner. Even regular guests at royal events, Sir David Beckham and Sir Elton John, were not present.
Instead, St. George’s Hall was filled with business stars, along with politicians. Apple CEO Tim Cook sat next to the president’s daughter, Tiffany Trump. Media mogul Rupert Murdoch sat next to Prime Minister Keir Starmer’s chief of staff, Morgan McSweeney. Interestingly, Trump recently filed a billion-dollar lawsuit against Murdoch’s company.
Each guest had a specific seat, with a nameplate.
Donald Trump sat in the center of the table, between King Charles and Catherine, Princess of Wales.
Across from the king and Trump sat Queen Camilla, first lady Melania Trump, and Prince William of Wales. US Ambassador Warren Stevens was seated between the king’s sister, Princess Anne, and Chancellor Rachel Reeves.
Prime Minister Keir Starmer sat next to Stephen Schwarzman, the head of investment firm Blackstone, who announced plans to invest £90 billion in the UK during Trump’s visit.
Conservative leader Camille Badenoch sat next to Sam Altman, the head of OpenAI. In addition to Altman and other prominent figures, US high-tech companies were represented at the dinner by Jensen Huang, the head of chipmaker Nvidia.
Also present at the dinner were US Secretary of State Marco Rubio, Trump’s special envoy Steve Whitkoff, the new Foreign Secretary Yvette Cooper, and UK Deputy Prime Minister David Lemmy.