Սթարմերը կճանաչի Պաղեստինի պետությունը Թրամփի հեռանալուց հետո
Ինչպես գրում է հեղինակավոր The Times պարբերականը, վարչապետ Քիր Սթարմերը կճանաչի Պաղեստինի պետությունը շաբաթավերջին։
Սթարմերն արդեն հայտարարել էր, որ պլանավորում է ճանաչել Պաղեստինի պետությունը այս ամիս Նյու Յորքում կայանալիք ՄԱԿ-ի գլխ. ասամբլեայից առաջ, եթե Իսրայելը չկատարի որոշակի պայմաններ։
ՄԱԿ-ի գագաթնաժողովի բարձր մակարդակի այդ հանդիպումները սկսվում են հաջորդ շաբաթ։
The Times-ը հաղորդում է, որ Սթարմերը պաշտոնական հայտարարությունը հետաձգել է մինչև Թրամփի հեռանալը՝ վախենալով, որ դա կարող է գերիշխող թեմա դառնալ ԱՄՆ նախագահի այցի ժամանակ։
Այս հարցով նա տարաձայնություններ է ունեցել Թրամփի թիմի հետ, քանի որ Վաշինգտոնը դեմ է Պաղեստինի պաշտոնական ճանաչմանը։

According to the authoritative newspaper The Times, Prime Minister Keir Starmer is expected to recognize the state of Palestine over the weekend.
Starmer has already announced that he plans to recognize the state of Palestine before the UN General Assembly in New York this month, if Israel does not meet certain conditions.
The high-level meetings at the UN summit are scheduled to begin next week.
The Times reports that Starmer postponed the official announcement until after Trump leaves, fearing that it could become a dominant topic during the US president's visit.
He had disagreements with the Trump team on this issue, as Washington is against the official recognition of Palestine.