Սիրիայի արտգործնախարարի պատմական այցը ԱՄՆ
Ավելի քան 25 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Վաշինգտոն կժամանի Սիրիայի արտգործնախարար Ասադ ալ-Շայբանին։ Axios-ի տեղեկացմամբ՝ նա կհանդիպի մի շարք օրենսդիրների, այդ թվում՝ սենատոր Լինդսի Գրեհեմի հետ, քննարկելու համար Սիրիայի նկատմամբ գործող ամերիկյան պատժամիջոցների, հատկապես «Կեսարի ակտի» չեղարկումը։
Շիբանին նախատեսում է հանդիպել նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։ Գրեհեմը նշել է, որ կաջակցի պատժամիջոցների վերացմանը, եթե Սիրիան առաջընթաց գրանցի Իսրայելի հետ անվտանգության նոր համաձայնագրի հարցում և միանա «Իսլամական պետության» դեմ դաշինքին։
Վերջին օրերին Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շաարան հայտարարել էր, որ Իսրայելի հետ բանակցությունները կարող են արդյունք տալ արդեն առաջիկա օրերին։ Սիրիան այդ գործընթացից ակնկալում է Իսրայելի հարվածների դադարեցում և զորքերի դուրսբերում հարավից։

Syrian Foreign Minister's historic visit to the US
Syrian Foreign Minister Asad al-Shaibani will visit Washington for the first time in more than 25 years. According to Axios, he will meet with several lawmakers, including Senator Lindsey Graham, to discuss the lifting of US sanctions on Syria, particularly the Caesar Act.
Shaibani is also scheduled to meet with US Secretary of State Marco Rubio. Graham said he would support the lifting of sanctions if Syria makes progress on a new security agreement with Israel and joins the coalition against the Islamic State.
In recent days, Syrian President Ahmed al-Shaaraa said that talks with Israel could yield results in the coming days. Syria expects this process to result in an end to Israeli strikes and a withdrawal of troops from the south.