Լիտվան բացահայտել է Ռուսաստանի հետ կապ ունեցող ահաբեկչական ցանց
Լիտվայի գլխավոր դատախազությունը և Քրեական ոստիկանության բյուրոն հայտնել են, որ բացահայտել և ձերբակալել են մի խումբ անձանց, ովքեր կասկածվում են Եվրոպայի տարբեր երկրներում պայթյուններ կազմակերպելու և իրականացնելու մեջ։
Հետաքննության նախնական տվյալներով՝ հանցագործությունների կազմակերպումն ու համակարգումը իրականացվել են անձանց կողմից, ովքեր կապեր ունեն Ռուսաստանի ռազմական հետախուզությունի հետ։
Գլխավոր դատախազության հաղորդագրությամբ՝ ձերբակալվածներից մեկը՝ 1973 թվականին ծնված լիտվացի քաղաքացի Ա. Շ․-ն, մեղադրվում է ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերով հագեցած փաթեթներ ուղարկելու մեջ դեպի Միացյալ Թագավորություն և Լեհաստան։
Հետաքննողները պարզել են, որ Ա. Շ․-ն ընդհանուր առմամբ չորս նման փաթեթ է ուղարկել Վիլնյուսից՝ օգտագործելով DHL-ի և DPD-ի միջազգային առաքման ծառայությունները։
Ըստ գլխավոր դատախազության՝ առաջին փաթեթը ուղարկվել է 2024 թվականի հուլիսի 20-ին և պայթել է Գերմանիայում՝ նախապես տեղադրված էլեկտրոնային ժամանակաչափով, հենց այն պահին, երբ այն պատրաստվում էին բեռնել DHL-ի Վիլնյուս–Լայպցիգ–Միացյալ Թագավորություն երթուղով բեռնատար ինքնաթիռում։
Երկրորդ փաթեթը պայթել և բոցավառվել է DPD-ի բեռնատարում, որն անցնում էր Լեհաստանի տարածքով, հաջորդ օրը՝ հուլիսի 21-ին։

Lithuania uncovers terrorist network with ties to Russia
The Lithuanian Prosecutor General's Office and the Criminal Police Bureau reported that they have identified and arrested a group of individuals suspected of organizing and carrying out bombings in various European countries.
According to preliminary investigation data, the crimes were organized and coordinated by individuals with ties to Russian military intelligence.
According to the Prosecutor General's Office, one of the detainees, A. Sh., a Lithuanian citizen born in 1973, is accused of sending packages equipped with improvised explosive devices to the United Kingdom and Poland.
Investigators found that A. Sh. sent a total of four such packages from Vilnius using the international delivery services of DHL and DPD.
According to the Prosecutor General's Office, the first package was sent on July 20, 2024, and exploded in Germany, using a pre-installed electronic timer, just as it was about to be loaded onto a DHL cargo plane en route from Vilnius to Leipzig to the United Kingdom.
The second package exploded and caught fire in a DPD truck passing through Poland the following day, on July 21.