Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է կասեցնել Իսրայելի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը և պատժամիջոցներ սահմանել նախարարներ Իտամար Բեն Գվիրի և Բեթսալել Սմոդրիչի դեմ:
Դրա համար անհրաժեշտ է ԵՄ բոլոր երկրների միաձայնությունը, իսկ այն ստանալն ամենևին էլ հեշտ չէ։ Իսկ, ահա, առևտրային համաձայնագիրը կարող է կասեցվել գերակշիռ մեծամասնությամբ։
Հաղորդվում է, որ առանցքային կդառնա Իտալիայի ձայնը. հունիսին երկիրը Գերմանիայի հետ միասին արգելափակել էր նախաձեռնությունը։ Եթե Բեռլինը, ինչպես սպասվում է, կրկին դեմ լինի, ապա Հռոմի դիրքորոշման փոփոխությունը կարող է լուծել հարցի ելքը։

The European Commission has proposed suspending the free trade agreement with Israel and imposing sanctions against ministers Itamar Ben Gvir and Bezalel Smotrich.
This requires unanimity from all EU countries, and obtaining it is not easy at all. And, behold, an overwhelming majority can suspend the trade agreement.
It is reported that Italy’s vote will be crucial: in June, the country, together with Germany, blocked the initiative. If Berlin, as expected, is again against it, then a change in Rome’s position could decide the outcome of the issue.