Ինը ժամ շարունակվող լարված բանակցություններ Իսրայելի զինված ուժերի հետ։ Վերջին պահին՝ խուճապահար որոնումներ Գազայի հատվածում, որտեղ վառելիքը սակավ է,՝ բեռնատարներ գտնելու նպատակով։ Վեց ժամ տևած հապճեպ փաթեթավորում՝ ստվարաթղթե տուփերը բաց բեռնատարների վրա զգուշությամբ տեղավորելու համար. գրում է APnews-ը։
Օդային հարվածի մշտական սպառնալիքի ներքո աշխատակիցները վերջին պահին Գազայի պահեստից նախքան շենքի քանդումը հանել են հազարավոր անգին արժեք ունեցող հնագիտական արտեֆակտեր՝ փրկելով դրանք։
Այդ պահեստում պահվում էին ավելի քան քսանհինգ տարվա պեղումներից ստացված արժեքավոր գտածոներ, այդ թվում՝ 4-րդ դարի բյուզանդական վանքից, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից ճանաչվել է որպես համաշխարհային ժառանգության վայր, ինչպես նաև Գազայում քրիստոնեության ամենահին վկայություններից մի քանիսը։
Իսրայելի զինված ուժերը հայտարարել են, թե շենքում տեղակայված էին ՀԱՄԱՍ-ի հետախուզական կայաններ, և այն նախատեսվում էր պայթեցնել՝ Գազայի քաղաքում իրենց լայնածավալ ռազմական գործողությունների շրջանակում։
«Խոսքը ոչ միայն պաղեստինյան կամ քրիստոնեական ժառանգության մասին է․ սա համաշխարհային ժառանգության կարևոր մաս է, որը պաշտպանվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից»,- նշել է հումանիտար կազմակերպության արտակարգ իրավիճակների դաշտային համակարգող Քևին Շարբելը։

Nine hours of tense negotiations with the Israeli military. A last-minute frantic search for trucks in the fuel-scarce Gaza Strip. Six hours of hasty packing to carefully load cardboard boxes onto open trucks, according to AP news.
Under the constant threat of airstrikes, workers salvaged thousands of priceless archaeological artifacts from a Gaza warehouse before the building was demolished.
The warehouse held valuable finds from more than two-thirds of a century of excavation, including a 4th-century Byzantine monastery, a UNESCO World Heritage Site, and some of the oldest evidence of Christianity in Gaza.
The Israeli military said the building housed Hamas intelligence stations and was intended to be blown up as part of its larger military operation in Gaza City.
“This is not just about Palestinian or Christian heritage; this is an important part of world heritage that UNESCO protects,” said Kevin Charbel, the humanitarian organization’s field coordinator for emergencies.