ԵՄ-ը կարագացնի ռուսական վառելիքի ներմուծման դադարեցումը
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ շուտով կներկայացվի Ռուսաստանի դեմ նոր՝ 19-րդ պատժամիջոցների փաթեթը։ Նրա խոսքով՝ միջոցները կսպառնան հատկապես կրիպտոարժույթներին, բանկերին և էներգետիկ ոլորտին։
Ֆոն դեր Լայենը նշել է, որ ԵՄ-ը և ԱՄՆ-ն շարունակելու են համատեղ քայլեր ձեռնարկել՝ ուժեղացնելու տնտեսական ճնշումը Ռուսաստանի վրա։ Նա ընդգծել է, որ Մոսկվայի «պատերազմական տնտեսությունը» սնվում է հանածո վառելիքից ստացված եկամուտներով, որոնք ֆինանսավորում են Ուկրաինայում շարունակվող արյունահեղությունը։
«Պատերազմին վերջ տալու համար հանձնաժողովը կառաջարկի արագացնել ռուսական հանածո վառելիքի ներմուծման դադարեցումը»,- ընդգծել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարն իր հայտարարության մեջ։

EU to accelerate cessation of Russian fuel imports
European Commission President Ursula von der Leyen has announced that a new 19th package of sanctions against Russia will be presented soon. According to her, the measures will target cryptocurrencies, banks, and the energy sector, particularly.
Von der Leyen noted that the EU and the United States will continue to take joint steps to increase economic pressure on Russia. She emphasized that Moscow’s “war economy” is fueled by revenues from fossil fuels, which finance the ongoing bloodshed in Ukraine.
“To end the war, the Commission will propose to accelerate the cessation of imports of Russian fossil fuels,” the head of the European Commission emphasized in her statement.