ԵՄ-ը կարագացնի ռուսական վառելիքի ներմուծման դադարեցումը
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ շուտով կներկայացվի Ռուսաստանի դեմ նոր՝ 19-րդ պատժամիջոցների փաթեթը։ Նրա խոսքով՝ միջոցները կսպառնան հատկապես կրիպտոարժույթներին, բանկերին և էներգետիկ ոլորտին։
Ֆոն դեր Լայենը նշել է, որ ԵՄ-ը և ԱՄՆ-ն շարունակելու են համատեղ քայլեր ձեռնարկել՝ ուժեղացնելու տնտեսական ճնշումը Ռուսաստանի վրա։ Նա ընդգծել է, որ Մոսկվայի «պատերազմական տնտեսությունը» սնվում է հանածո վառելիքից ստացված եկամուտներով, որոնք ֆինանսավորում են Ուկրաինայում շարունակվող արյունահեղությունը։
«Պատերազմին վերջ տալու համար հանձնաժողովը կառաջարկի արագացնել ռուսական հանածո վառելիքի ներմուծման դադարեցումը»,- ընդգծել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարն իր հայտարարության մեջ։

Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что вскоре будет представлен новый, 19-й пакет санкций против России. По её словам, меры коснутся в особенности криптовалют, банков и энергетического сектора.
Фон дер Ляйен отметила, что ЕС и США продолжат предпринимать совместные шаги для усиления экономического давления на Россию. Она подчеркнула, что «военная экономика» Москвы подпитывается доходами от ископаемого топлива, которые финансируют продолжающееся кровопролитие в Украине.
«Чтобы положить конец войне, комиссия предложит ускорить прекращение импорта российского ископаемого топлива», — подчеркнула глава Еврокомиссии в своём заявлении.