Նավալնին թունավորվել է գաղութում
Ռուս քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի այրին՝ Յուլիա Նավալնայան հայտարարել է, որ իր ամուսնինը գաղութում թունավորվել է։
«2024 թվականի փետրվարին մեզ հաջողվեց ձեռք բերել, տեղափոխել արտերկիր և արևմտյան երկրներից մեկի լաբորատորիային հանձնել Ալեքսեյի կենսաբանական նմուշները։ Մի քանի ամիս առաջ ես իմացա, որ արդյունքները ստացվել են, և երկու երկրների երկու լաբորատորիաներ՝ իրարից անկախ, եկել են այն եզրակացության, որ Ալեքսեյը թունավորվել է»,- տելեգրամում գրել է հանգուցյալ գործչի այրին:
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի քաղաքացի է սպանվել Ռուսաստանի տարածքում, և արևմտյան երկրները քրեական գործ հարուցելու որևէ իրավական հիմք չունեն։
Նա պահանջել է, որ բացահայտվեն այն հետազոտությունների արդյունքները, թե ինչով է թունավորվել իր ամուսինը։
Ռուսաստանի քրեակատարողական ծառայությունը Նավալնիի մահվան մասին հայտարարել է 2024 թվականի փետրվարի 16-ին։ Քաղաքական գործչի գործընկերները պնդում էին, որ նա սպանվել է, և մահվան մեջ մեղադրում էին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Ռուսաստանի իշխանությունների տվյալներով՝ նրա մահը բնական է եղել։

Вдова российского оппозиционного политика Алексея Навального Юлия Навальная заявила, что её муж был отравлен в колонии.
«В феврале 2024 года нам удалось добыть и отправить за границу биологические образцы Алексея. Они были переданы в лабораторию одной из западных стран. Несколько месяцев назад я узнала, что результаты готовы, и две лаборатории из разных стран, независимо друг от друга, пришли к выводу: Алексей был отравлен», — написала она в Telegram.
По её словам, российский гражданин был убит на территории России, поэтому западные государства не имеют юридических оснований для возбуждения уголовного дела.
Навальная потребовала раскрыть результаты исследований, показывающих, каким именно веществом был отравлен её супруг.
Напомним, Федеральная служба исполнения наказаний РФ сообщила о смерти Навального 16 февраля 2024 года. Его соратники утверждали, что политика убили, возлагая ответственность на Владимира Путина. Российские власти заявляли, что его смерть была естественной.