Նավալնին թունավորվել է գաղութում
Ռուս քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի այրին՝ Յուլիա Նավալնայան հայտարարել է, որ իր ամուսնինը գաղութում թունավորվել է։
«2024 թվականի փետրվարին մեզ հաջողվեց ձեռք բերել, տեղափոխել արտերկիր և արևմտյան երկրներից մեկի լաբորատորիային հանձնել Ալեքսեյի կենսաբանական նմուշները։ Մի քանի ամիս առաջ ես իմացա, որ արդյունքները ստացվել են, և երկու երկրների երկու լաբորատորիաներ՝ իրարից անկախ, եկել են այն եզրակացության, որ Ալեքսեյը թունավորվել է»,- տելեգրամում գրել է հանգուցյալ գործչի այրին:
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի քաղաքացի է սպանվել Ռուսաստանի տարածքում, և արևմտյան երկրները քրեական գործ հարուցելու որևէ իրավական հիմք չունեն։
Նա պահանջել է, որ բացահայտվեն այն հետազոտությունների արդյունքները, թե ինչով է թունավորվել իր ամուսինը։
Ռուսաստանի քրեակատարողական ծառայությունը Նավալնիի մահվան մասին հայտարարել է 2024 թվականի փետրվարի 16-ին։ Քաղաքական գործչի գործընկերները պնդում էին, որ նա սպանվել է, և մահվան մեջ մեղադրում էին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Ռուսաստանի իշխանությունների տվյալներով՝ նրա մահը բնական է եղել։

The widow of Russian politician Alexei Navalny, Yulia Navalnaya, has announced that her husband was poisoned in a penal colony.
"In February 2024, we managed to obtain, transport abroad, and transfer Alexei's biological samples to a laboratory in one of the Western countries. A few months ago, I learned that the results had been received, and two laboratories in two countries, independently of each other, came to the conclusion that Alexei was poisoned," the widow of the deceased politician wrote in a telegram.
She added that a Russian citizen was killed on Russian territory, and Western countries have no legal grounds to initiate a criminal case.
She demanded that the results of the research into what poisoned her husband be disclosed.
The Russian Penitentiary Service announced Navalny's death on February 16, 2024. The politician's colleagues claimed he was murdered and blamed Russian President Vladimir Putin for his death. According to Russian authorities, his death was natural.