Նոր սխեմայի շրջանակներում Ուկրաինայի համար ԱՄՆ-ի սպառազինությունների առաջին փաթեթները հավանության են արժանացել Սպիտակ տան կողմից և շուտով կարող են ուղարկվել Կիև: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Սա ԱՄՆ-ի և նրա եվրոպացի դաշնակիցների կողմից մշակված նոր մեխանիզմի օգտագործման առաջին դեպքն է՝ Ուկրաինային ամերիկյան պաշարներից զենք մատակարարելու համար՝ օգտագործելով ՆԱՏՕ-ի երկրների միջոցները:
Պենտագոնի ղեկավարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Էլբրիջ Քոլբին հավանություն է տվել մինչև երկու մատակարարումների՝ յուրաքանչյուրը 500 մլն դոլար արժողությամբ նոր մեխանիզմի շրջանակներում, որը կոչվում է Priority Ukraine Requirements List (PURL - «Ուկրաինայի առաջնահերթ կարիքների ցուցակ»): Թե կոնկրետ ինչ սպառազինություն կմատակարարվի, չի հստակեցվում։
Ամերիկյան զենքի մատակարարման նոր մեխանիզմի մասին պայմանավորվածությունների մասին հայտարարվել էր հուլիսի կեսերին։ Մատակարարումները ֆինանսավորելու է ոչ թե ԱՄՆ-ը, այլ ՆԱՏՕ-ի մյուս երկրները։ Ինչպես հաղորդում են ԶԼՄ-ները, Ուկրաինան 500 մլն դոլարի փաթեթների շրջանակում կորոշի սպառազինության առաջնահերթ տեսակները, իսկ ռազմական միության անդամ երկրները կբաշխեն, թե ովքեր են իրենց վրա վերցնելու վճարումը:

The White House has approved the first packages of US weapons for Ukraine under a new scheme and could soon be sent to Kyiv, Reuters reports.
This is the first use of a new mechanism developed by the United States and its European allies to supply Ukraine with weapons from American stocks using funds from NATO countries.
Pentagon Deputy Chief of Staff for Policy Elbridge Colby approved up to two deliveries, each worth $ 500 million, under a new mechanism called the Priority Ukraine Requirements List (PURL). It is not specified what weapons will be supplied.
Agreements on a new mechanism for the supply of American weapons were announced in mid-July. The supplies will be financed not by the United States, but by other NATO countries. According to media reports, Ukraine will determine the priority types of weapons within the framework of the $500 million packages, and the member states of the military union will distribute who will bear the payment.