Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանի վերջին երեք հարձակողական արշավներն ավարտվել են ձախողմամբ։ Նախագահը հանդես է եկել մի շարք հայտարարություններով՝ ընդգծելով ընթացիկ պատերազմի բնույթը, անվտանգության սպառնալիքները և միջազգային արձագանքների անբավարարությունը։
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստում է ևս երկու լայնածավալ հարձակողական գործողություն։
«Պուտինը պատերազմ է մղում, մինչդեռ ամբողջ աշխարհը փորձում է նրան համոզել, խնդրում են, սակայն իրականում անհրաժեշտ է ուժ»,- նշել է Զելենսկին։
Նա անդրադարձել է նաև կառավարության շենքի վրա ռուսական հրթիռի հարվածին՝ ընդգծելով, որ այն պարզապես չի պայթել․ «Եթե հրթիռը պայթեր, շենքի կեսը չէր լինի»։
Զելենսկին քննադատել է Արևմուտքի վարքագիծը՝ ընդգծելով, որ Եվրոպան և ԱՄՆ-ն պետք է կենտրոնանան ոչ թե Ռուսաստանի հետ ապագա հարաբերությունների, այլ Ուկրաինայի պաշտպանության վրա․ «Ժամանակն է դադարեցնել սեփական շահերի մասին մտածելը և առաջնահերթություն տալ Ուկրաինային»։
Նա նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդիպել և՛ Դոնալդ Թրամփի, և՛ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ առանց որևէ նախապայմանի։

Ukrainian President Volodymyr Zelensky has said that Russia’s last three offensive campaigns have failed. The president has made a series of statements highlighting the nature of the ongoing war, security threats, and the inadequacy of the international response.
According to him, the Russian Federation is preparing two more large-scale offensive operations.
“Putin is waging war, while the whole world is trying to convince him, they are asking, but in reality, force is needed,” Zelensky said.
He also touched on the Russian missile strike on the government building, stressing that it did not simply explode. “If the missile had exploded, half of the building would not be there.”
Zelensky criticized the West’s behavior, emphasizing that Europe and the United States should prioritize not future relations with Russia, but rather defending Ukraine. “It’s time to stop thinking about our own interests and prioritize Ukraine.”
He also announced that he is ready to meet with both Donald Trump and Vladimir Putin without any preconditions.