Վլադիմիր Զելենսկին Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել հստակ դիրքորոշում հայտնել Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների փաթեթի և Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ՝ Վլադիմիր Պուտինին կանգնեցնելու և պատերազմը դադարեցնելու նպատակով։
Sky News-ի հետ հարցազրույցում Ուկրաինայի նախագահն ասել է, որ մարտական գործողությունները դադարեցնելու միակ ճանապարհը նախ որոշակի անվտանգության երաշխիքների ներդրումն է։
Նա ասել է, որ հույս ունի, որ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը այս շաբաթ երկիր կատարելիք պետական այցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահի հետ կքննարկի Ուկրաինայի ապագան ապահովելու մանրամասները։
«Եսհույս ունեմ, որ նա կկարողանա կոնկրետ քննարկում ունենալ ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ։ Մինչև պատերազմը դադարեցնելը, ես իսկապես ուզում եմ, որ բոլոր համաձայնագրերը լինեն ուժի մեջ։ Ես ուզում եմ ունենալ մի փաստաթուղթ, որը կաջակցեն ԱՄՆ-ն, և բոլոր եվրոպացի գործընկերները։ Սա շատ կարևոր է։ Որպեսզի սա իրականություն դառնա, մեզ անհրաժեշտ է նախագահ Թրամփի հստակ դիրքորոշումը»,- ասել է Զելենսկին։

Volodymyr Zelensky has called on Donald Trump to give a clear position on the package of sanctions against Russia and security guarantees for Ukraine to stop Vladimir Putin and end the war.
In an interview with Sky News, the Ukrainian president stated that the only way to halt the fighting is first to introduce certain security guarantees.
He said he hoped that British Prime Minister Keir Starmer would discuss the details of securing Ukraine's future with the US president during a state visit to the country this week.
"I hope that he will be able to have a concrete discussion on security guarantees for Ukraine from the US. Before the war stops, I really want all the agreements to be in force. I want to have a document that the US and all European partners will support. This is very important. For this to become a reality, we need a clear position from President Trump," Zelensky said.