Իսրայելի դեմ բանաձևի նախագիծ՝ արաբա-իսլամական գագաթնաժողովում
Արաբական և իսլամական պետությունների ղեկավարները պատրաստվում են զգուշացնել, որ Իսրայելի կողմից Քաթարի դեմ իրականացված հարձակումը և այլ «թշնամական գործողություններ» վտանգում են տարածաշրջանում համակեցությունը և հարաբերությունների կարգավորման ջանքերը. նշվում է բանաձևի նախագծում, որը կքննարկվի երկուշաբթի օրը Դոհայում նախատեսված արաբա-իսլամական գագաթնաժողովում։
Գագաթնաժողովը հրավիրվել է Դոհայում՝ ի աջակցություն Քաթարի, այն բանից հետո, երբ Իսրայելը հարվածել էր Պարսից ծոցի այդ երկրում բնակվող ՀԱՄԱՍ խմբավորման առաջնորդների դեմ։
Reuters-ը նշում է, որ բանաձևի նախագծի մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
«Իսրայելի դաժան հարձակումը Քաթարի վրա և նրա շարունակվող թշնամական գործողությունները՝ ներառյալ ցեղասպանությունը, էթնիկական զտումները, սովը, պաշարումը, գաղութատիրական գործունեությունը և ընդլայնման քաղաքականությունը, վտանգում են տարածաշրջանում խաղաղության ու համակեցության հեռանկարները»։
Նախագծում նշվում է նաև, որ այս գործողությունները «սպառնում են Իսրայելի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ձեռք բերված բոլոր ձեռքբերումներին, ներառյալ գործող համաձայնագրերն ու ապագա պայմանավորվածությունները»։
Բանաձևի նախագիծը պատրաստվել է արտգործնախարարների նախնական հանդիպման ընթացքում՝ գագաթնաժողովին ընդառաջ։

Arab and Islamic leaders are set to warn that Israel’s attack on Qatar and other “hostile actions” threaten regional coexistence and efforts to normalize relations, according to a draft resolution to be discussed at an Arab-Islamic summit in Doha on Monday.
The summit was convened in Doha in support of Qatar after Israel struck Hamas leaders based in the Gulf state.
Reuters notes that the draft resolution states, in part:
“Israel’s brutal attack on Qatar and its ongoing hostile actions, including genocide, ethnic cleansing, starvation, siege, colonialism, and expansionism, endanger the prospects for peace and coexistence in the region.”
The draft also states that these actions “threaten all achievements in the normalization of relations with Israel, including existing agreements and future arrangements.”
The draft resolution was prepared during a preliminary meeting of foreign ministers ahead of the summit.