Գազան լավ ապագա չի ունենա, քանի ՀԱՄԱՍ -ը չի ոչնչացվել. Ռուբիո
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն Երուսաղեմում, ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ հանդիպման ժամանակ, հայտարարել է, որ Ամերիկան չունի ավելի լավ դաշնակից, քան Իսրայելը, իսկ Իսրայելը չունի ավելի լավ դաշնակից, քան Ամերիկան:
Պետքարտուղար Ռուբիոն էլ խոստացել է, որ Վաշինգտոնը անփոփոխ աջակցություն կցուցաբերի Իսրայելին՝ Գազայում իր նպատակներին հասնելու համար։ Նա կոչ է արել ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ-ը:
«Գազայի բնակիչներն արժանի են լավ ապագայի, բայց այն չի կարող գալ, քանի դեռ ՀԱՄԱՍ -ը չի վերացվել։ Դուք կարող եք ապավինել մեր շարունակական աջակցությանը և հաջողության հասնելու մղմանը», - ասել է Ռուբիոն:
Ռուբիոյի այցն Իսրայել տեղի է ունենում Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի այլ դաշնակիցների հետ հարաբերությունների լարվածության ֆոնին՝ Կատարում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդներին Իսրայելի հարվածի և գրավյալ Արևմտյան ափին բնակավայրերի ընդլայնման պատճառով:
«Ռուբիոյի այցը հստակ ազդանշան է այն մասին, որ Ամերիկան աջակցում է Իսրայելին ահաբեկչության դեմ պայքարում», - հավելել է Նեթանյահուն:

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said in Jerusalem that America has no better ally than Israel, and Israel has no better ally than America.
Secretary Rubio pledged Washington's unwavering support for Israel in achieving its goals in Gaza. He called for the destruction of Hamas.
"The people of Gaza deserve a better future, but it cannot come until Hamas is eliminated. You can count on our continued support and commitment to success," Rubio said.
Rubio's visit to Israel comes amid strained relations with other U.S. allies in the Middle East over Israel's crackdown on Hamas leaders in Qatar and its expansion of settlements in the occupied West Bank.
"Rubio's visit is a clear signal that America supports Israel in the fight against terrorism," Netanyahu added.