Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը հերթական գրառումն է կատարել իր տելեգրամի ալիքում՝ անդրադառնալով վերջին շաբաթների իրադարձություններին։
Նրա խոսքով՝ եվրոպական երկրների որոշ քաղաքական նախաձեռնություններ «միայն սրում են իրավիճակը»։ Մեդվեդևը հատկապես ընդգծել է Կիևի առաջարկը՝ ստեղծել ոչ թռիչքային գոտի Ուկրաինայի վրա։
«Եթե ՆԱՏՕ-ի երկրները փորձեն ոչնչացնել մեր անօդաչուները և իրականացնել այս նախաձեռնությունը, ապա դա կնշանակի միայն մեկ բան՝ ՆԱՏՕ-ի պատերազմ Ռուսաստանի դեմ», – գրել է նա։
Մեդվեդևը նաև քննադատել է եվրոպական առաջարկները՝ կապված Ռուսաստանի ակտիվների սառեցման և դրանք Ուկրաինային վարկի տեսքով տրամադրելու գաղափարի հետ՝ նախազգուշացնելով, որ նման քայլերի դեպքում Ռուսաստանը երկարաժամկետ և տարբեր ձևաչափերով կպատասխանի։

It will only mean a NATO war against Russia. Medvedev
The Deputy Chairman of the Russian Security Council, Dmitry Medvedev, made another post on his Telegram channel, reflecting on the events of recent weeks.
According to him, some political initiatives of European countries “only aggravate the situation.” Medvedev especially highlighted Kiev’s proposal to create a no-fly zone over Ukraine.
“If NATO countries try to destroy our drones and implement this initiative, it will mean only one thing: a NATO war against Russia,” he wrote.
Medvedev also criticized European proposals related to the idea of ​​freezing Russian assets and providing them to Ukraine in the form of a loan, warning that in the event of such steps, Russia will respond in the long term and in various formats.