ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կիրակի օրը երկօրյա այցով ժամանել է Իսրայել՝ քննարկելու Գազայում շարունակվող հակամարտության ապագան և պատանդների ազատման գործընթացը։
Ռուբիոն կրկին դժգոհություն է հայտնել Իսրայելի կողմից Քաթարում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդների դեմ իրականացված հարձակման կապակցությամբ, սակայն ընդգծել է, որ այդ միջադեպը չի խաթարի երկու երկրների միջև ձևավորված ամուր հարաբերությունները։
Նա վերահաստատել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դիրքորոշումը, ըստ որի՝ անհրաժեշտ է, որ բոլոր իսրայելցի պատանդները ազատ արձակվեն միաժամանակ, ինչպես նաև կարևորել է ՀԱՄԱՍ-ի լիակատար ոչնչացումը։
Պետքարտուղարի խոսքով՝ Վաշինգտոնը նպատակ ունի քննարկել, թե ինչպես կարելի է ազատել խմբավորման կողմից պահվող 48 պատանդներին, որոնցից 20-ը, ենթադրաբար, դեռ կենդանի են։
«Ինչ եղել է՝ եղել է։ Մենք կհանդիպենք Իսրայելի ղեկավարության հետ և կքննարկենք, թե ինչ է սպասվում առաջիկայում», — ասել է Ռուբիոն մեկնելուց առաջ։

Госсекретарь США прибыл в Израиль
Госсекретарь США Марко Рубио в воскресенье прибыл в Израиль с двухдневным визитом, чтобы обсудить будущее продолжающегося в Газе конфликта и процесс освобождения заложников.
Рубио вновь выразил недовольство по поводу атаки Израиля против лидеров ХАМАС в Катаре, однако подчеркнул, что этот инцидент не подорвет прочные отношения между двумя странами.
Он подтвердил позицию президента США Дональда Трампа о необходимости одновременного освобождения всех израильских заложников, а также подчеркнул важность полного уничтожения ХАМАС.
По словам госсекретаря, Вашингтон намерен обсудить, как можно освободить 48 заложников, удерживаемых группировкой, из которых 20, предположительно, ещё живы.
«Что было — то было. Мы встретимся с руководством Израиля и обсудим, что ожидается дальше», — сказал Рубио перед отъездом.