ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կիրակի օրը երկօրյա այցով ժամանել է Իսրայել՝ քննարկելու Գազայում շարունակվող հակամարտության ապագան և պատանդների ազատման գործընթացը։
Ռուբիոն կրկին դժգոհություն է հայտնել Իսրայելի կողմից Քաթարում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդների դեմ իրականացված հարձակման կապակցությամբ, սակայն ընդգծել է, որ այդ միջադեպը չի խաթարի երկու երկրների միջև ձևավորված ամուր հարաբերությունները։
Նա վերահաստատել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դիրքորոշումը, ըստ որի՝ անհրաժեշտ է, որ բոլոր իսրայելցի պատանդները ազատ արձակվեն միաժամանակ, ինչպես նաև կարևորել է ՀԱՄԱՍ-ի լիակատար ոչնչացումը։
Պետքարտուղարի խոսքով՝ Վաշինգտոնը նպատակ ունի քննարկել, թե ինչպես կարելի է ազատել խմբավորման կողմից պահվող 48 պատանդներին, որոնցից 20-ը, ենթադրաբար, դեռ կենդանի են։
«Ինչ եղել է՝ եղել է։ Մենք կհանդիպենք Իսրայելի ղեկավարության հետ և կքննարկենք, թե ինչ է սպասվում առաջիկայում», — ասել է Ռուբիոն մեկնելուց առաջ։

US Secretary of State Marco Rubio arrived in Israel on Sunday for a two-day visit to discuss the future of the ongoing conflict in Gaza and the process of releasing the hostages.
Rubio reiterated his displeasure over Israel’s attack on Hamas leaders in Qatar, but stressed that the incident would not damage the strong relationship between the two countries.
He reiterated US President Donald Trump’s position that all Israeli hostages must be released simultaneously, and stressed the importance of the destruction of Hamas.
According to the Secretary of State, Washington aims to discuss how to free the 48 hostages held by the group, 20 of whom are believed to be still alive.
“What happened, happened. We will meet with the Israeli leadership and discuss what to expect in the future,” Rubio said before leaving.