Ֆիդանը նշել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավոր ժամկետը
Թուրքիան հաջորդ տարվա առաջին կեսին ակնկալում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրում։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը Հռոմի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում կայացած համաժողովում, որտեղ քննարկվել են միջազգային արդի իրադարձությունները։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման ջանքերին աջակցելու համար։
Ֆիդանը նշել է նաև, որ գնահատում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից խաղաղության հաստատման և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում ստանձնած պատմական ռիսկերը՝ հատկապես Ղարաբաղի հարցում տեղի ունեցած զարգացումներից հետո։
«Երբ Հայաստան-Ադրբեջան համաձայնագրի վրա վերջնական ստորագրություններ դրվեն, մենք արագ կկարգավորենք Հայաստանի հետ հարաբերությունները»,- հայտարարել է Ֆիդանը։

Фидан назвал возможный срок подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном
Турция в первой половине следующего года ожидает подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан на конференции в Римском институте международных отношений, где обсуждались современные международные события.
Министр иностранных дел Турции поблагодарил президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента США Дональда Трампа за поддержку усилий по предварительному подписанию мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне.
Фидан также отметил, что ценит исторические риски, взятые на себя премьер-министром Армении Николом Пашиняном в деле установления мира и нормализации отношений с Азербайджаном — особенно после событий, связанных с Карабахом.
«Когда на армяно-азербайджанском соглашении будут поставлены окончательные подписи, мы быстро нормализуем отношения с Арменией», — заявил Фидан.