Ֆիդանը նշել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավոր ժամկետը
Թուրքիան հաջորդ տարվա առաջին կեսին ակնկալում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրում։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը Հռոմի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում կայացած համաժողովում, որտեղ քննարկվել են միջազգային արդի իրադարձությունները։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման ջանքերին աջակցելու համար։
Ֆիդանը նշել է նաև, որ գնահատում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից խաղաղության հաստատման և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում ստանձնած պատմական ռիսկերը՝ հատկապես Ղարաբաղի հարցում տեղի ունեցած զարգացումներից հետո։
«Երբ Հայաստան-Ադրբեջան համաձայնագրի վրա վերջնական ստորագրություններ դրվեն, մենք արագ կկարգավորենք Հայաստանի հետ հարաբերությունները»,- հայտարարել է Ֆիդանը։

Turkey expects the signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan in the first half of next year. Turkish Foreign Minister Hakan Fidan announced this at a conference held at the Rome Institute of International Relations, where current international developments were discussed.
The Turkish Foreign Minister thanked Azerbaijani President Ilham Aliyev and US President Donald Trump for supporting the efforts to initial the peace treaty between Armenia and Azerbaijan in Washington.
Fidan also noted that he appreciates the historical risks taken by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in establishing peace and normalizing relations with Azerbaijan, especially after the developments in the Karabakh issue.
“When the final signatures are placed on the Armenia-Azerbaijan agreement, we will quickly normalize relations with Armenia,” Fidan stated.