Հարստացված ուրանի պաշարները փլատակների տակ են մնացել. Արաղչի
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ երկրի հարստացված ուրանի պաշարները փլատակների տակ են հայտնվել իրանական միջուկային օբյեկտների վրա վերջերս կատարված հարձակումներից հետո: Այս մասին դիվանագետը հայտնել է պետական հեռուստատեսության եթերում։
«Այն ամենը, ինչ կապված է մեր միջուկային նյութերի հետ, փլատակների տակ է գտնվում օբյեկտներին հասցված հարվածների արդյունքում։ Այժմ իրանական ատոմային Էներգիայի կազմակերպությունը գնահատում է՝ հնարավոր է արդյոք դրանց հասանելիություն ստանալ և ինչ վիճակում են դրանք»,- ասել է Արաղչին։
Նրա խոսքով՝ գնահատման ավարտից հետո զեկույց կպատրաստվի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի համար, որը որոշում կկայացնի հետագա քայլերի վերաբերյալ՝ ելնելով երկրի շահերից և անվտանգության սպառնալիքներից:
Դիվանագետը նաև ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցների վերականգնման դեպքում Իրանի արձագանքը վճռական կլինի:
«Այդ արձագանքի ձևն ու բնույթը կորոշվի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի կողմից, քանի որ այս հարցն այսօր դարձել է երկրի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն թեմաներից մեկը»,- նշել Է Արաղչին:
Արաղչին նաև հայտնել է, որ ավելի վաղ Կահիրեում ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) հետ ստորագրված համաձայնագիրը դեռևս ստուգումներ չեն ենթադրում:
«Ապագա ստուգումները լրացուցիչ բանակցություններ և ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի հաստատում կպահանջեն», - հավելել է նա:

Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said the country's enriched uranium reserves have been destroyed in recent attacks on Iranian nuclear facilities. The diplomat said this on state television.
"Everything related to our nuclear materials is in ruins as a result of the strikes on the facilities. The Atomic Energy Organization of Iran is currently assessing whether it is possible to gain access to them and what their condition is," Araghchi said.
According to him, after the assessment is completed, a report will be prepared for the Supreme National Security Council, which will decide on further steps based on the country's interests and security threats.
The diplomat also stressed that if the UN Security Council reimposes sanctions, Iran's response will be decisive.
"The Supreme National Security Council will determine the form and nature of this response, since this issue has become one of the most important topics of the country's foreign policy today," Araghchi noted.
Araghchi also said that the agreement signed earlier in Cairo with the International Atomic Energy Agency (IAEA) does not yet provide for inspections.
"Future inspections will require additional negotiations and approval by the Supreme National Security Council," he added.