ՌԴ-ն ակնկալում է, որ կշարունակվի հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համատեքստում Հայաստանի հետ երկխոսությունը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուիչ Մարիա Զախարովան՝ անդրադառնալով «Թրամփի երթուղու» մասին հարցին։
Հասկանալ, թե ինչպես է այս երթուղին գործելու գործնականում, կարելի է միայն նախագծի կոնկրետ մանրամասներին ծանոթանալուց հետո․ ճեպազրույցում ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
«Պետք է հաշվի առնել նաև մի շարք լրացուցիչ գործոններ. Հայաստանը մտնում է ԵԱՏՄ միասնական մաքսային տարածք, «Ռուսական երկաթուղիների» դուստր ձեռնարկությունը՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը, կառավարում է Հայաստանի երկաթուղային ցանցերը, ռուս սահմանապահները պահպանում են սահմանը այն շրջանում, որտեղով ենթադրաբար կանցնի նշված երթուղին»,- ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Russia expects to continue dialogue with Armenia on "Trump's route"
Russia expects that the dialogue with Armenia in the context of unblocking communications will continue. This was stated by the representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, referring to the issue of the “Trump route”.
It is only possible to understand how this route will work in practice after becoming acquainted with the specific details of the project, the representative of the Foreign Ministry said at a briefing.
“Several additional factors should also be taken into account: Armenia is part of the EAEU single customs territory, the subsidiary of “Russian Railways”, the company “South Caucasus Railways”, manages the railway networks of Armenia, Russian border guards guard the border in the area where the mentioned route will supposedly pass,” the representative of the Russian Foreign Ministry emphasized.