ԱՄՆ Յուտա նահանգում շարունակվում են Դոնալդ Թրամփի կողմնակից, պահպանողական ակտիվիստ Չարլի Քիրքի սպանության մեջ կասկածվող անձի որոնումները։ 31-ամյա Քիրքը սպանվել էր Յուտայի համալսարանի մոտ ելույթի ժամանակ՝ պարանոցին ուղղված կրակոցից։
Իրավապահ մարմինները հայտնաբերել են ենթադրյալ հանցագործության գործիքը․ այն գտնվել է անտառապատ տարածքում, որտեղից կասկածյալը փախել էր՝ ցատկելով տանիքից։ Զենքը ուղարկվել է լաբորատորիա՝ փորձաքննության համար։
Քրեագետները հայտնաբերել են նաև կասկածյալի կոշիկի հետք, ձեռքի ափի մատնահետք և նախաբազկի հետքեր։ Նրանց հաջողվել է պարզել նաև կասկածյալի տեղաշարժը համալսարանին հարող տարածքում։
Իրավապահների հաղորդմամբ՝ միակ մահացու կրակոցը, ամենայն հավանականությամբ, արձակվել է այն շենքի տանիքից, որտեղից լավ տեսանելի է եղել համալսարանի բակը։ Կասկածվում է, որ մարդասպանը եղել է «մուգ հագուստով»։ Տանիքի վրա գտնվող անձը Քիրքի նստած վայրից գտնվել է մոտ 130 մետր (142 յարդ) հեռավորության վրա։
Լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ իրավապահները նշել են, որ կասկածյալը արտաքինով նման է եղել ուսանողների մեծամասնությանը, ինչը նրան թույլ է տվել «լավ համադրվել համալսարանական միջավայրի հետ»։
Ավելի ուշ Սոլթ Լեյք Սիթիում գործող ՀԴԲ-ի գրասենյակը հրապարակել է հետաքննության համար հետաքրքրություն ներկայացնող անձի լուսանկար և դիմել է հանրությանը՝ օգնելու պարզել նրա ինքնությունը։ Սա իրավապահների հրապարակած առաջին պատկերըն է, որը, նրանց կարծիքով, կարող է կապված լինել Քիրքի սպանության հետ։

The search for the suspect in the murder of Donald Trump supporter and conservative activist Charlie Kirk continues in the US state of Utah. Kirk, 31, was shot in the neck during a speech near the University of Utah.
Law enforcement agencies have found the alleged murder weapon: it was found in a wooded area, from which the suspect escaped by jumping off a roof. The gun has been sent to a laboratory for examination.
Forensic scientists also found the suspect's shoe print, a fingerprint on the palm of his hand, and a fingerprint on his forearm. They also managed to determine the suspect's movements in the area adjacent to the university.
According to law enforcement, the single fatal shot was most likely fired from the roof of a building from which the university courtyard was clearly visible. It is suspected that the killer was "dressed in dark clothes." The person on the roof was about 130 meters (142 yards) from where Kirk was sitting.
In response to a question from reporters, law enforcement officials noted that the suspect looked similar to most students, which allowed him to "fit in well with the campus environment."
The FBI's Salt Lake City office later released a photo of a person of interest and appealed to the public for help in identifying him. This is the first image released by law enforcement that they believe may be connected to Kirk's murder.