Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Սերդար Քըլըչը որոշ հանդիպումներ ունենալու նպատակով այցելել է Իգդիր։ Նա հանդիպել է Իգդիրի նահանգապետ Էրջան Թուրանի հետ։
Քըլըչը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ունեն որոշ աշխատանքներ հայաստանյան հատուկ ներկայացուցչի հետ․ «Կվերանայենք այդ աշխատանքները, կհաստատենք նախկինում արված քայլերը։ Կքննարկենք, թե ապագայում ինչ կարելի է անել՝ երկու երկրների, հատկապես այս տարածաշրջանի տնտեսական կյանքը բարելավվելու համար»։
Նա ընդգծել է Զանգեզուրի ուղու կարևորությունը և նշել․
«Այս հաղորդակցման ուղին հատկապես շատ կարևոր է։ Զանգեզուրի ուղին կարևոր է ոչ միայն Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հաղորդակցության, այլև ամբողջ Կենտրոնական Ասիայի և թյուրքական պետությունների հետ կապ հաստատելու տեսանկյունից։ Հուսով ենք՝ պարոն նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ցուցումներով մոտ ժամանակներում կբացենք այս ուղին և կնպաստենք երկու երկրների՝ հատկապես Իգդիրի և Կարսի տնտեսությունը»։
Քըլըչը նշել է, որ հայաստանյան կողմը ևս դրական է վերաբերվում այս հարցերին․ «Այսօր նրանք հայտարարել են՝ «Մեր սահմանը բացելու պատրաստ ենք»։ Բոլորի շահերին համապատասխանող քայլերին, բնականաբար, նրանք էլ դրական են նայում։ Որոշ նախագծեր կյանքի կոչելուց առաջ պետք է կատարվեն տեխնիկական աշխատանքներ, իսկ մտադրության հետ կապված որևէ խնդիր չունենք»։
Իգդիրի նահանգապետ Էրջան Թուրանն էլ նշել է, որ իրենց մարզը սահմանակից է երեք երկրներին․ «Մեր մարզում էլ մեծ ոգևորությամբ է գնահատվում այս ողջ գործընթացը։ Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի առաջնորդությամբ մեր բոլոր սահմանակից երկրների հետ շատ կառուցողական բանակցություններ են ընթանում։ Ունենք Ալիջան սահմանային անցակետ, և վերջերս Զանգեզուրի ուղու հետ կապված դրել ենք Դիլուջու-Կարս երկաթուղու 124 կիլոմետրանոց հիմքը»։
Դիվանագետը նշել է, որ իր գլխավորած պատվիրակությունը կմեկնի Երևան՝ Իգդիրի Ալիջանի սահմանային անցակետով՝ մի շարք հանդիպումներ ունենալու նպատակով։

Special Representative for the Turkey-Armenia Normalization Process, Ambassador Serdar Kilic, visited Igdir to hold some meetings. He met with Igdir Governor Ercan Turan.
Kilic stated in an interview with reporters that they have some work to do with the Armenian special representative. “We will review these works and confirm the steps taken previously. We will discuss what can be done in the future to improve the economic life of the two countries, especially in this region.”
He emphasized the importance of the Zangezur route and noted:
“This communication route is vital. The Zangezur route is important not only for communication between Turkey and Armenia, but also for establishing connections with the entire Central Asia and the Turkic states. We hope that, with the instructions of Mr. President Recep Tayyip Erdoğan, we will open this route in the near future and contribute to the economies of the two countries, especially Igdir and Kars.”
Kilic noted that the Armenian side also has a positive attitude towards these issues. “Today they announced, ‘We are ready to open our border.’ Naturally, they also look positively at steps that meet everyone’s interests. Some projects need to be implemented before technical work can be done, but we have no problems with the intention.”
Igdir Governor Ercan Turan also noted that his province borders three countries. “Our province also views this whole process with great enthusiasm. Under the leadership of President Recep Tayyip Erdoğan, constructive negotiations are underway with all our neighboring countries. We have the Alijan border crossing, and recently, we laid the foundation for the 124-kilometer Diluju-Kars railway in connection with the Zangezur route.”
The diplomat noted that the delegation he led will leave for Yerevan via the Alijan border crossing in Igdir to hold several meetings.