Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Սերդար Քըլըչը որոշ հանդիպումներ ունենալու նպատակով այցելել է Իգդիր։ Նա հանդիպել է Իգդիրի նահանգապետ Էրջան Թուրանի հետ։
Քըլըչը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ունեն որոշ աշխատանքներ հայաստանյան հատուկ ներկայացուցչի հետ․ «Կվերանայենք այդ աշխատանքները, կհաստատենք նախկինում արված քայլերը։ Կքննարկենք, թե ապագայում ինչ կարելի է անել՝ երկու երկրների, հատկապես այս տարածաշրջանի տնտեսական կյանքը բարելավվելու համար»։
Նա ընդգծել է Զանգեզուրի ուղու կարևորությունը և նշել․
«Այս հաղորդակցման ուղին հատկապես շատ կարևոր է։ Զանգեզուրի ուղին կարևոր է ոչ միայն Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հաղորդակցության, այլև ամբողջ Կենտրոնական Ասիայի և թյուրքական պետությունների հետ կապ հաստատելու տեսանկյունից։ Հուսով ենք՝ պարոն նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ցուցումներով մոտ ժամանակներում կբացենք այս ուղին և կնպաստենք երկու երկրների՝ հատկապես Իգդիրի և Կարսի տնտեսությունը»։
Քըլըչը նշել է, որ հայաստանյան կողմը ևս դրական է վերաբերվում այս հարցերին․ «Այսօր նրանք հայտարարել են՝ «Մեր սահմանը բացելու պատրաստ ենք»։ Բոլորի շահերին համապատասխանող քայլերին, բնականաբար, նրանք էլ դրական են նայում։ Որոշ նախագծեր կյանքի կոչելուց առաջ պետք է կատարվեն տեխնիկական աշխատանքներ, իսկ մտադրության հետ կապված որևէ խնդիր չունենք»։
Իգդիրի նահանգապետ Էրջան Թուրանն էլ նշել է, որ իրենց մարզը սահմանակից է երեք երկրներին․ «Մեր մարզում էլ մեծ ոգևորությամբ է գնահատվում այս ողջ գործընթացը։ Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի առաջնորդությամբ մեր բոլոր սահմանակից երկրների հետ շատ կառուցողական բանակցություններ են ընթանում։ Ունենք Ալիջան սահմանային անցակետ, և վերջերս Զանգեզուրի ուղու հետ կապված դրել ենք Դիլուջու-Կարս երկաթուղու 124 կիլոմետրանոց հիմքը»։
Դիվանագետը նշել է, որ իր գլխավորած պատվիրակությունը կմեկնի Երևան՝ Իգդիրի Ալիջանի սահմանային անցակետով՝ մի շարք հանդիպումներ ունենալու նպատակով։

Специальный представитель по процессу нормализации отношений между Турцией и Арменией, посол Сердар Кылыч, с целью проведения ряда встреч посетил Игдыр. Он встретился с губернатором Игдыра Эрджаном Тураном.
В беседе с журналистами Кылыч отметил, что у них есть определённые работы с армянским спецпредставителем: «Мы пересмотрим эти работы, утвердим ранее сделанные шаги. Обсудим, что можно сделать в будущем для улучшения экономической жизни двух стран, особенно этого региона».
Он подчеркнул важность Зангезурского пути и отметил:
«Эта коммуникационная дорога особенно очень важна. Зангезурский путь важен не только для сообщения между Турцией и Арменией, но и с точки зрения установления связей со всей Центральной Азией и тюркскими государствами. Надеемся, по указаниям господина президента Реджепа Тайипа Эрдогана в ближайшее время мы откроем этот путь и поспособствуем экономике двух стран, особенно Игдыра и Карса».
Кылыч отметил, что армянская сторона также положительно относится к этим вопросам: «Сегодня они заявили: «Мы готовы открыть нашу границу». К шагам, соответствующим интересам всех, естественно, и они относятся положительно. Перед реализацией некоторых проектов необходимо провести технические работы, а по поводу намерений у нас никаких проблем нет».
Губернатор Игдыра Эрджан Туран также отметил, что их область граничит с тремя странами: «В нашей области тоже с большим воодушевлением оценивается весь этот процесс. Под руководством президента Реджепа Тайипа Эрдогана ведутся очень конструктивные переговоры со всеми нашими соседними странами. У нас есть пограничный пункт Аличан, и недавно в связи с Зангезурским путём мы заложили фундамент 124-километровой железной дороги Дилуджу-Карс».
Дипломат отметил, что возглавляемая им делегация отправится в Ереван через пограничный пункт Аличан в Игдыре с целью проведения ряда встреч.