Բրազիլիայի նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարոն դատապարտվել է 27 տարվա ազատազրկման։
Բրազիլիայի Գերագույն դատարանի դատավորների կոլեգիան Բոլսոնարոյին մեղավոր է ճանաչել 2022 թվականի ընտրություններում պարտությունից հետո ռազմական հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու համար։
Բոլսոնարոյի փաստաբանները հայտարարություն են տարածել՝ դատավճիռը որակելով «անհեթեթորեն անհամաչափ» և ընդգծելով, որ այն բողոքարկվելու է «բոլոր ատյաններում, ներառյալ միջազգայինը»։
Դատարանի հինգ դատավորներից չորսը 70-ամյա Բոլսոնարոյին մեղավոր են ճանաչել հեղաշրջման դավադրություն ղեկավարելու մեջ։ Այդ դավադրությունը նպատակ ուներ պահպանել նրա իշխանությունը՝ չնայած նրան, որ նա 2022 թվականին պարտվել էր իր ձախակողմյան մրցակից Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվային, ով մինչ այժմ զբաղեցնում է Բրազիլիայի նախագահի պաշտոնը։
Դատավորները պարզել են, որ թեև դավադրությանը զինվորականների լայն շրջանակներ չեն միացել, այն, այնուամենայնիվ, հանգեցրել է Բոլսոնարոյի կողմնակիցների կողմից 2023 թվականի հունվարի 8-ին կառավարական շենքերի վրա հարձակմանը։
Դատավորներից մեկը քվեարկել է Բոլսոնարոյի արդարացման օգտին, իսկ մեկ ուրիշը երկար ժամանակ հապաղել է որոշում կայացնել, սակայն պարզ մեծամասնությունը բավարար է եղել նրան մեղավոր ճանաչելու և դատապարտելու համար։

Former Brazilian President Jair Bolsonaro has been sentenced to 27 years in prison.
A panel of judges from Brazil’s Supreme Court has found Bolsonaro guilty of orchestrating a military coup attempt after his defeat in the 2022 election.
Bolsonaro’s lawyers issued a statement calling the verdict “grossly disproportionate” and stressing that it would be appealed “in all instances, including international.”
Four of the court’s five judges found Bolsonaro, 70, guilty of leading a coup plot. The plot was intended to preserve his power despite his defeat in 2022 by his leftist rival, Luiz Inácio Lula da Silva, who still holds the position of president of Brazil.
The judges found that although the conspiracy did not involve a large number of military personnel, it nevertheless led to the attack on government buildings by Bolsonaro supporters on January 8, 2023.
One judge voted to acquit Bolsonaro, while another took a long time to reach a decision, but a simple majority was enough to find him guilty and convict him.