ՄԱԿ ԱԽ-ն Լեհաստանի խնդրանքով նիստ կգումարի
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն այսօր Լեհաստանի խնդրանքով արտակարգ նիստ կգումարի. Վարշավան ձգտում է միջազգային աջակցություն ստանալ չորեքշաբթի օրը ռուսական անօդաչու թռչող սարքերի կողմից երկրի օդային տարածք ներխուժման հետևանքով:
Բազմաթիվ եվրոպական դաշնակիցներ խոստացել են աջակցել Լեհաստանին, ներառյալ Գերմանիայի խոստումը՝ ուժեղացնելու իր ռազմական ներկայությունը ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևում, սակայն որոշ երկրներ վիճարկել են, թե արդյոք ներխուժումը Ռուսաստանի կողմից Լեհաստանի դեմ միտումնավոր հարձակում էր: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանրային աջակցություն գրեթե չի ցուցաբերել:
Հինգշաբթի օրը Թրամփը լրագրողներին հայտնել է, որ ներխուժումը կարող էր «սխալմունք» լինել՝ ավելացնելով. «Ես ընդհանրապես գոհ չեմ այդ ամբողջ իրավիճակից, բայց հուսով եմ, որ այն կավարտվի»:
Ի պատասխան՝ Լեհաստանի արտգործնախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին X սոցիալական հարթակում գրել է. «Ոչ, դա սխալ չէր»:
Ավելի վաղ Սիկորսկին տեղական ռադիոյին հայտնել էր, որ Լեհաստանը ծրագրում է օգտագործել Անվտանգության խորհրդի նիստը՝ «աշխարհի ուշադրությունը հրավիրելու Ռուսաստանի կողմից ՄԱԿ-ի, Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի օդային տարածքի աննախադեպ խախտման վրա»:
Նա ընդգծել է, որ Լեհաստանի իշխանությունները կասկած չունեն, որ այդ գործողությունը միտումնավոր էր: «Մեր օդային տարածքի 19 խախտում, տասնյակ անօդաչու սարքեր, որոնցից մի քանիսը խոցվել են, գործողություն, որը տևել է յոթ ժամ՝ ամբողջ գիշեր. սա չի կարող պատահականություն համարվել», - ասել է նա:

UN Security Council to convene session at Poland's request
The UN Security Council will hold an emergency meeting today at Poland’s request. Warsaw is seeking international support for Wednesday’s incursion into its airspace by Russian drones.
Many European allies have pledged support for Poland, including Germany’s pledge to boost its military presence on NATO’s eastern flank. Still, some countries have disputed whether the incursion was a deliberate attack by Russia against Poland. US President Donald Trump has shown little public support.
Trump told reporters on Thursday that the incursion could have been a “mistake,” adding: “I’m not happy about the whole situation at all, but I hope it ends.”
In response, Polish Foreign Minister Radoslaw Sikorski wrote on social media: “No, it wasn’t a mistake.”
Earlier, Sikorski told local radio that Poland planned to use the Security Council meeting to “draw the world’s attention to Russia’s unprecedented violation of the airspace of a member state of the United Nations, the European Union and NATO.”
He stressed that Polish authorities do not doubt that the action was deliberate. “19 violations of our airspace, dozens of drones, some of which were shot down, an operation that lasted seven hours, all night long – this cannot be considered a coincidence,” he said.