Գիշերը լեհական Սոպոտից գողացել են վարչապետ Դոնալդ Տուսկի ընտանիքին պատկանող Lexus մակնիշի ավտոմեքենան։ Ըստ լեհական լրատվամիջոցների՝ մեքենան անհետացել է Տուսկի տան մոտակայքից, որը շուրջօրյա հսկողության տակ է անվտանգության ծառայության կողմից։
Մի քանի ժամ անց ոստիկանությանը հաջողվել է հայտնաբերել ավտոմեքենան։ Իրավապահները փորձել են այն օգտագործել որպես թակարդ՝ սպասելով, որ գողերը կվերադառնան, սակայն դա չի հաջողվել։ Վերջում մեքենան տեղափոխվել է պահպանվող տարածք։
Դեպքը Լեհաստանում քննարկումների տեղիք է տվել․ վերլուծաբանները նշում են, որ սա կարող է լինել ոչ միայն սովորական հանցագործություն, այլև դեմոնստրատիվ գործողություն կամ անգամ ազդակ արտասահմանյան հատուկ ծառայություններից։
Նշենք, որ Lexus-ը շարունակում է մնալ ամենահաճախ գողացվող մեքենան Լեհաստանում․ դրանք արագորեն ապամոնտաժվում և մաս-մաս վաճառվում են։

Ночью в польском Сопоте была украдена принадлежащая семье премьер-министра Дональда Туска машина марки Lexus. По данным польских СМИ, автомобиль исчез вблизи дома Туска, который находится под круглосуточным наблюдением службы безопасности.
Через несколько часов полиции удалось обнаружить автомобиль. Правоохранители попытались использовать его в качестве ловушки, ожидая возвращения воров, однако это не удалось. В итоге машину перевезли на охраняемую территорию.
Случай вызвал обсуждения в Польше: аналитики отмечают, что это может быть не только обычное преступление, но и демонстративное действие или даже сигнал от зарубежных спецслужб.
Отметим, что Lexus продолжает оставаться наиболее часто угоняемым автомобилем в Польше: их быстро разбирают и продают по частям.