Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ներում է շնորհել ազատազրկված 14 օտարերկրացու։ Ընդհանուր առմամբ, ազատ է արձակվել 52 քաղբանտարկյալ՝ 14 օտարերկրացի, 38 բելոռուս։
Այս գործողությունը Բելառուսի նախագահը ձևակերպել է որպես ԱՄՆ նախագահի և այլ պետությունների ղեկավարների խնդրանք և որպես բարի կամքի դրսևորում՝ մարդկայնության սկզբունքներից ելնելով։
Հաղորդվում է, որ օտարերկրացիներից վեցը Լիտվայի քաղաքացի է, երկուսը՝ Լատվիայի, Լեհաստանի և Գերմանիայի, մեկը՝ Ֆրանսիայի, և մեկը՝ Բրիտանիայի քաղաքացի։
Նրանք կալանավորվել էին Բելառուսում 2020 թվականի նախագահական ընտրարշավին իրենց մասնակցության և ընդդիմադիր հայցքների համար, որը հերքում է Բելառուսի գործող իշխանությունը։

Lukashenko pardons 52 political prisoners
Belarusian President Alexander Lukashenko has pardoned 14 foreigners who were imprisoned. In total, 52 political prisoners were released: 14 foreigners and 38 Belarusians.
The Belarusian president described this action as a request from the US president and other heads of state and as a manifestation of goodwill based on the principles of humanity.
It is reported that six of the foreigners are citizens of Lithuania, two each from Latvia and Poland, and one each from Germany, France, and Britain.
They were detained in Belarus for their participation in the 2020 presidential election campaign and opposition claims, which the current Belarusian government denies.