ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում Պահպանողական ակտիվիստ Չարլի Քիրքի սպանության առթիվ նախատեսված լռության րոպեն ավարտվել է բղավոցներով և փոխադարձ մեղադրանքներով։
Քիրքի սպանության մասին լուրի տարածվելուց հետո օրենսդիրները սկսել են վիճել՝ ինչպես հարգել նրա հիշատակը։ Կոլորադոյի հանրապետական կոնգրեսական Լորեն Բոեբերթն առաջարկել է աղոթել։
Դրան ի պատասխան՝ մի շարք դեմոկրատներ հարց են բարձրացրել, թե ինչու ավելի քիչ հայտնի անձանց սպանությունները նույն ուշադրությանը չեն արժանանում։
Սա հանգեցրել է փոխադարձ մեղադրանքների՝ ողբերգությունը քաղաքականացնելու մեջ։ Հանրապետական խոսնակ Մայք Ջոնսոնը, փորձելով վերականգնել կարգուկանոնը, մուրճով հարվածել սեղանին։
31-ամյա Չարլի Քիրքը՝ պահպանողական «Turning Point USA» կազմակերպության համահիմնադիրն ու նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակիցը, սպանվել է Յուտայի Օրեմ քաղաքում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ։
Քիրքի մահը լայն վրդովմունք է առաջացրել պահպանողականների շրջանում, որոնք հարձակման մեջ մեղադրել են լիբերալներին։ Դեմոկրատները, իրենց հերթին, ավելի զուսպ հայտարարություններով են հանդես եկել՝ դատապարտելով քաղաքական բռնությունը և կրկին կոչ անելով խստացնել զենքի վերահսկման օրենսդրությունը։
«Մեր երկրում քաղաքական բռնության համար արդարացում չկա, այն պետք է դադարեցվի»,– ասել է Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական առաջնորդներից Սթիվ Սքալիսը, որը 2017 թվականին հրաշքով փրկվել էր կոնգրեսականների բեյսբոլի մարզման ժամանակ տեղի ունեցած կրակոցից։ «Սա խնդիր է, որը մեծանում է և պետք է լուծվի։ Պետք է կանգնեցվի»։

The moment of silence in the US House of Representatives for the murder of conservative activist Charlie Kirk ended in boos and accusations.
After news of Kirk's murder spread, lawmakers began to argue about how to honor his memory. Colorado Republican Congresswoman Lauren Boebert suggested a prayer.
In response, several Democrats questioned why the murders of lesser-known figures did not receive the same attention.
This led to accusations of politicizing the tragedy. Republican Speaker Mike Johnson, trying to restore order, banged the table with a hammer.
Charlie Kirk, 31, a co-founder of the conservative organization Turning Point USA and a supporter of former President Donald Trump, was killed at an event in Orem, Utah.
Kirk's death has sparked widespread outrage among conservatives, who have blamed liberals for the attack. Democrats, for their part, have been more subdued, condemning political violence and renewing calls for stricter gun control laws.
"There is no excuse for political violence in our country; it must stop," said House Republican leader Steve Scalise, who narrowly escaped a shooting at a congressional baseball practice in 2017. "This is a growing problem that needs to be addressed. It needs to be stopped."