ԱՄՆ-ն ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Բելառուսի հետ
ԱՄՆ-ն ցանկանում է վերաբացել իր դեսպանությունը Մինսկում և վերջնականապես կարգավորել հարաբերությունները Բելառուսի հետ. Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի Դոնալդ Թրամփի ներկայացուցիչ Ջոն Քոուլը։
«Մեր փոխգործակցության նպատակը Բելառուսի և ԱՄՆ-ի երկկողմ հարաբերությունների կարգավորումն է։ Գլխավոր նպատակներից մեկն է՝ անել ամեն ինչ, որպեսզի մեր երկրների միջև տնտեսական, քաղաքական փոխգործակցությունն ընդլայնվի և ամրապնդվի»,- ասել է նա։
Բելառուսի և ԱՄՆ-ի ներկայիս հարաբերությունները նա անվանել է լավ, բայց ոչ՝ հիանալի։
«Դեռ շատ բան կարելի է անել, որ հարաբերությունները հետագայում կարգավորվեն։ Մենք ցանկանում ենք վերադարձնել մեր դեսպանատունը, ցանկանում ենք, որ մեր երկրների միջև զարգանան տնտեսական հարաբերությունները, առևտուրը։ Մենք պատրաստ ենք անել ամեն ինչ, որ մեր հարաբերությունները վերջնականապես կարգավորվեն», -հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ներկայացուցիչը։

The United States wants to reopen its embassy in Minsk and finally normalize relations with Belarus, US President Donald Trump's spokesman John Cole said after a meeting with Belarusian President Alexander Lukashenko.
"The goal of our cooperation is to normalize bilateral relations between Belarus and the United States. One of the main goals is to do everything to expand and strengthen economic and political cooperation between our countries," he said.
He called current relations between Belarus and the United States good, but not excellent.
"There is still much that can be done to normalize relations in the future. We want to reopen our embassy; we want economic relations and trade between our countries to develop. We are ready to do everything to normalize our relations finally," the US president's spokesman said.