Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է Թբիլիսիում Գերմանիայի դեսպան Պիտեր Ֆիշերի նկատմամբ Վրաստանի իշխանությունների ագրեսիվ հռետորաբանության անթույլատրելիության մասին:
«Մենք կտրականապես մերժում ենք Գերմանիայի դեսպանի հասցեին «Վրացական երազանքի» ներկայացուցիչների շարունակվող ագրեսիվ հռետորաբանությունը։ Թբիլիսիում Գերմանիայի դեսպանը ներկայացնում է դաշնային կառավարության դիրքորոշումը: Գերմանիան վրացական իշխանություններին կրկին կոչ է անում դադարեցնել ԵՄ- ի և Գերմանիայի դիրքորոշման և քաղաքականության մասին կեղծ պատմությունների տարածումը և փոխել իր ներկայիս քաղաքական կուրսը», - ասված է արտաքին քաղաքական գերատեսչության հայտարարության մեջ, որը տարածել է Վրաստանում Գերմանիայի դեսպանատունը:
ԱԳՆ-ում անհիմն են անվանել Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլիի մեղադրանքները, թե իբր Ֆիշերը միջամտում է Վրաստանի ընտրություններին՝ աջակցելով քաղաքական բռնություն հրահրողներին:
«Մենք մտահոգված ենք, որ տարածելով ապատեղեկատվություն և վիճելի նարատիվներ՝ այն ակտիվորեն խաթարում է Գերմանիայի և Վրաստանի հարաբերությունները»,- ընդգծել են ԱԳՆ-ում:
Ֆիշերը բազմիցս բացահայտորեն դատապարտել է իշխանությունների կուրսը, մասնակցել քաղբանտարկյալների դատավարություններին, աջակցություն հայտնել քաղաքացիական հասարակությանը:
Այս ֆոնին նրա նկատմամբ ճնշումներն ուժեղանում են. իշխանամետ լրատվամիջոցները դիվանագետին մեղադրում են ընդդիմության հետ կապերի մեջ:

The German Foreign Ministry has stated that the aggressive rhetoric of the Georgian authorities towards the German Ambassador to Tbilisi, Peter Fischer, is unacceptable.
"We categorically reject the continued aggressive rhetoric of the representatives of the "Georgian Dream" party towards the German Ambassador. The German Ambassador in Tbilisi represents the position of the federal government. Germany once again calls on the Georgian authorities to stop spreading false stories about the position and policy of the EU and Germany and to change their current political course," the Foreign Ministry said in a statement, which the German Embassy in Georgia distributed.
The Foreign Ministry called the accusations of the Speaker of the Georgian Parliament, Shalva Papuashvili, that Fischer is allegedly interfering in the Georgian elections by supporting those inciting political violence unfounded.
"We are concerned that by spreading disinformation and controversial narratives, it is actively undermining relations between Germany and Georgia," the Foreign Ministry stressed.
Fisher has repeatedly openly condemned the authorities' course, participated in the trials of political prisoners, and expressed support for civil society.
Against this background, pressure on him is intensifying: pro-government media outlets accuse the diplomat of ties with the opposition.