Աջակողմյան գործիչ Չարլի Քիրքը, որը համարվում էր Դոնալդ Թրամփի ազդեցիկ դաշնակիցներից, չորեքշաբթի օրը սպանվել է Յուտայի Օրեմ քաղաքի Յուտայի հովտի համալսարանում կայացած միջոցառման ժամանակ։
Նահանգապետ Սփենսեր Քոքսը տեղի ունեցածը որակել է «քաղաքական սպանություն»։
Հարձակման վեց ժամ անց իրավապահները դեռևս չեն հրապարակել կասկածյալի ինքնությունը։ Դաշնային հետաքննությունների բյուրոյի (FBI) տնօրեն Քաշ Փաթելը հայտնել է, որ Քըրքի սպանության կասկածյալը ձերբակալվել է, ապա հարցաքննությունից հետո ազատ արձակվել օրենքի պահանջով։ Տեղեկություններ առայժմ չկան, թե ով է նա և որն է եղել սպանության մոտիվը։
Նահանգապետ Քոքսը մամուլի ասուլիսում նշել է, որ ոստիկանությունը հարցաքննում է «հետաքրքրություն ներկայացնող անձի», սակայն մանրամասներ չի հայտնել։ Յուտայի հանրային անվտանգության դեպարտամենտի ղեկավար Բո Մեյսոնը հավելել է, որ 31-ամյա Քիրքին սպանած կրակոցը արձակել է առայժմ «ազատության մեջ գտնվող կասկածյալը»։
Դոնալդ Թրամփը, հանդես գալով տեսաուղերձով, որը հրապարակվել է իր Truth Social հարթակում, հայտարարել է․ «Իմ վարչակազմը կհայտնաբերի բոլոր նրանց, ովքեր առնչություն ունեն այս հանցագործությանը և ընդհանրապես քաղաքական բռնություններին, ներառյալ այն կազմակերպությունները, որոնք ֆինանսավորում և աջակցում են դրանց»։
Թրամփի հրամանով ԱՄՆ-ում պետական դրոշը խոնարհվել է՝ ի հիշատակ սպանված Չարլի Քըրքի։
Հրազենային հարձակման պահը արձանագրվել է բջջային հեռախոսներով։ Տեսագրություններում երևում է, թե ինչպես է Քիրքը ելույթ ունենում մեծ լսարանի առջև, երբ տեղական ժամանակով 12:20-ին հնչում է կրակոցը։ Նա ձեռքը տանում է դեպի պարանոցը և ընկնում աթոռից։

Charlie Kirk, a right-wing activist and a key ally of Donald Trump, was shot and killed on Wednesday at an event at Utah Valley University in Orem, Utah.
Governor Spencer Cox called the shooting a “political assassination.”
Six hours after the shooting, authorities have yet to identify the suspect. Federal Bureau of Investigation (FBI) Director Kash Patel said the suspect in Kirk’s shooting was taken into custody and released after questioning. It was not immediately clear who he was or what his motive was.
Governor Cox said at a news conference that police were questioning a “person of interest,” but did not provide further details. Utah Department of Public Safety Director Beau Mason added that the shot that killed 31-year-old Kirk was fired by a “suspect who is still at large.”
In a video message posted on his Truth Social platform, Donald Trump said: “My administration will identify all those involved in this crime and political violence in general, including the organizations that fund and support it.”
By order of Trump, the national flag in the United States was lowered to half-mast in memory of the murdered Charlie Kirk.
The moment of the shooting was recorded on mobile phones. The videos show how Kirk is speaking in front of a large audience when the shot rings out at 12:20 local time. He reaches for his neck and falls from his chair.