ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի կարգավորման վերաբերյալ բանակցությունները կենտրոնացել են երկու հիմնական հարցի վրա:
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանը պահանջում է մոտ 6000 կմ² ուկրաինական տարածք, որը դեռևս չի գրավվել ռազմական ճանապարհով: Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինան ուզում է Եվրոպայից կամ այլ գործընկերներից ամուր անվտանգության երաշխիքներ ստանալ՝ կանխելու Մոսկվայի կողմից ապագայում հնարավոր նոր պահանջների առաջադրումը:
«Կարծում եմ՝ այժմ հասել ենք մի կետի, որտեղ սահմանափակել ենք խնդիրները այս երկու հիմնական հարցի շուրջ: Կիևը ցանկանում է վստահ լինել, որ եթե համաձայնություն ձեռք բերվի, ռուսները մի քանի ամիս կամ տարի անց չեն վերադառնա՝ պահանջելով ավելին», - հայտարարել է Ջեյ Դի Վենսը:

US Vice President J.D. Vance said that the talks on the settlement of the Russian-Ukrainian war have focused on two main issues.
According to him, Russia is demanding about 6,000 square kilometers of Ukrainian territory that has not yet been captured by military means. At the same time, Ukraine wants to receive strong security guarantees from Europe or other partners to prevent Moscow from making new demands in the future.
"I think we have now reached a point where we have narrowed the issues to these two main issues. Kyiv wants to be sure that if an agreement is reached, the Russians will not come back in a few months or years demanding more," J.D. Vance said.