Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն դիմագրավող դիրքորոշում է որդեգրել միջազգային քննադատության ֆոնին՝ Դոհայում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդների դեմ Իսրայելի հարվածի հետ կապված։
«Կատարին և բոլոր այն երկրներին, որոնք ապաստան են տալիս ահաբեկիչներին. ասում եմ՝ արտաքսեք նրանց կամ կանգնեցրեք դատարանի առջև, այլապես դա կանենք մենք»,- հայտարարել է նա։
Նեթանյահուն Իսրայելի գործողությունները համեմատել է 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո ԱՄՆ-ի իրականացրած գործողությունների հետ։
«Ի՞նչ արեց Ամերիկան սեպտեմբերի 11-ից հետո։ Խոստացավ հետապնդել ահաբեկիչներին՝ անկախ նրանից, թե որտեղ են նրանք։ Եվ երկու շաբաթ անց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ընդունեց բանաձև, ըստ որի՝ որևէ կառավարություն իրավունք չունի ապաստան տալ ահաբեկիչներին»,- ասել է նա։
Նեթանյահուն ընդգծել է, որ Իսրայելն առաջնորդվել է հենց այդ մոտեցմամբ՝ մեղադրելով Կատարին ահաբեկիչներին ապաստան տալու, ՀԱՄԱՍ-ը ֆինանսավորելու և դրա ղեկավարներին ապաստան տրամադրելու մեջ։
«Մենք արել ենք նույնը, ինչ Ամերիկան, երբ հետապնդում էր «Ալ Քաիդա»-ի ահաբեկիչներին Աֆղանստանում և սպանեց Բեն Լադենին Պակիստանում։ Նույն երկրները, որոնք ծափահարում էին ԱՄՆ-ին Բեն Լադենին սպանելու համար, պետք է ամաչեն, որ այժմ դատապարտում են Իսրայելին»,- հավելել է նա։

"To Qatar and all the countries that are harboring terrorists, I say: expel them or bring them to justice, or we will," he said.
Netanyahu compared Israel's actions to the actions of the United States after the September 11, 2001, attacks.
"What did America do after September 11? It promised to pursue terrorists, no matter where they are. And two weeks later, the UN Security Council passed a resolution that no government has the right to harbor terrorists," he said.
Netanyahu stressed that Israel has followed this approach, accusing Qatar of harboring terrorists, funding Hamas, and providing sanctuary to its leaders.
"We did the same thing America did when it pursued al-Qaeda terrorists in Afghanistan and killed bin Laden in Pakistan. The same countries that applauded the United States for killing bin Laden should be ashamed that they are now condemning Israel," he added.