Պեսկովը հրաժարվել է մեկնաբանել
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հրաժարվել է մեկնաբանել ռուսական դրոնների ներխուժումը Լեհաստանի օդային տարածք։
«Մենք չէինք ցանկանա դա որևէ կերպ մեկնաբանել։ Դա մեր իրավասության մեջ չէ։ Դա ՌԴ պաշտպանության նախարարության իրավասությունն է»,- ասել է նա։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը ոչ մի կերպ չի մեկնաբանել միջադեպը։ Սակայն ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններն այն մասին, որ անօդաչուները ռուսական են եղել, հաստատել է բելառուսական կողմը: Երկրի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Մուրավեյկոն դրանք անվանել է մոլորված անօդաչու թռչող սարքեր և հայտարարել, որ Բելառուսը, իբր, նախազգուշացրել է Լեհաստանին օդում գտնվող օբյեկտների մասին:
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկն էլ իր հերթին միջադեպի նկարագրության մեջ նշել է, որ Լեհաստան է մուտք գործել մոտ 20 ԱԹՍ, որոնց զգալի մասը՝ Բելառուսից:

Peskov declined to comment
Russian presidential spokesman Dmitry Peskov declined to comment on the incursion of Russian drones into Polish airspace.
“We would not like to comment on this in any way. It is not within our jurisdiction. It is the jurisdiction of the Russian Defense Ministry,” he said.
The Russian Defense Ministry did not comment on the incident. However, media reports that the drones were Russian were confirmed by the Belarusian side. The country’s First Deputy Defense Minister, Pavel Muraveiko, referred to them as stray drones and stated that Belarus had allegedly warned Poland about the objects in the air.
Polish Prime Minister Donald Tusk, in turn, described the incident as about 20 drones entering Poland, most of them from Belarus.