Լեհաստանի ՊՆ-ը Մոսկվային մեղադրում է ագրեսիայի մեջ
Լեհաստանի զինված ուժերը չորեքշաբթի վաղ առավոտյան հայտարարել են, որ խոցել են անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք խախտել են իրենց օդային տարածքը հարևան Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարձակման ժամանակ, ինչը առաջին խոշոր սադրանքն է Եվրոպայի և ՆԱՏՕ-ի ուժերի համար:
«Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ուկրաինայի տարածքի վրա այսօրվա հարձակման արդյունքում տեղի ունեցավ անօդաչու թռչող սարքերի կողմից Լեհաստանի օդային տարածքի աննախադեպ խախտում: Այս ագրեսիայի ակտը իրական սպառնալիք էր մեր քաղաքացիների անվտանգության համար», - ասվում է լեհական գերատեսչության հրամանատարության հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հաստատել էր, որ իրականացվում է ռազմական արձագանքման գործողություն, որը կապված է Լեհաստանի օդային տարածքի բազմաթիվ խախտումների հետ, և հայտարարել է, որ զինվորականները զենք են կիրառել օբյեկտների դեմ:
«Մեր հայրենիքի անվտանգությունը մեր գերագույն առաջնահերթությունն է», - այս մասին էլ գրել նախագահ Կարոլ Նավրոցկին X-ի իր գրառման մեջ՝ հավելելով, որ առաջիկա ժամերին ճեպազրույց կանցկացնի Լեհաստանի ազգային անվտանգության խորհրդում:
X-ում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն՝ նախագահ Կարոլ Նավրոցկիի հանդիպումը Ազգային անվտանգության խորհրդի հետ ավարտվել է։

Минобороны Польши обвиняет Москву в агрессии
Вооружённые силы Польши ранним утром в среду заявили, что сбили беспилотные летательные аппараты, нарушившие их воздушное пространство во время атаки России на соседнюю Украину, что стало первой крупной провокацией для Европы и сил НАТО.
«В результате сегодняшней атаки Российской Федерации на территорию Украины произошло беспрецедентное нарушение воздушного пространства Польши беспилотными летательными аппаратами. Этот акт агрессии представлял реальную угрозу безопасности наших граждан», — говорится в сообщении польского ведомственного командования.
Напомним, премьер-министр Дональд Туск подтвердил, что проводится операция военного реагирования, связанная с многочисленными нарушениями воздушного пространства Польши, и заявил, что военные применили оружие против объектов.
«Безопасность нашего Отечества — наш высший приоритет», — написал в своей записи в X президент Кароль Навроцкий, добавив, что в ближайшие часы проведёт брифинг в Совете национальной безопасности Польши.
Согласно сообщению, опубликованному в X, встреча президента Кароля Навроцкого с Советом национальной безопасности завершилась.