Լեհաստանի ՊՆ-ը Մոսկվային մեղադրում է ագրեսիայի մեջ
Լեհաստանի զինված ուժերը չորեքշաբթի վաղ առավոտյան հայտարարել են, որ խոցել են անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք խախտել են իրենց օդային տարածքը հարևան Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարձակման ժամանակ, ինչը առաջին խոշոր սադրանքն է Եվրոպայի և ՆԱՏՕ-ի ուժերի համար:
«Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ուկրաինայի տարածքի վրա այսօրվա հարձակման արդյունքում տեղի ունեցավ անօդաչու թռչող սարքերի կողմից Լեհաստանի օդային տարածքի աննախադեպ խախտում: Այս ագրեսիայի ակտը իրական սպառնալիք էր մեր քաղաքացիների անվտանգության համար», - ասվում է լեհական գերատեսչության հրամանատարության հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հաստատել էր, որ իրականացվում է ռազմական արձագանքման գործողություն, որը կապված է Լեհաստանի օդային տարածքի բազմաթիվ խախտումների հետ, և հայտարարել է, որ զինվորականները զենք են կիրառել օբյեկտների դեմ:
«Մեր հայրենիքի անվտանգությունը մեր գերագույն առաջնահերթությունն է», - այս մասին էլ գրել նախագահ Կարոլ Նավրոցկին X-ի իր գրառման մեջ՝ հավելելով, որ առաջիկա ժամերին ճեպազրույց կանցկացնի Լեհաստանի ազգային անվտանգության խորհրդում:
X-ում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն՝ նախագահ Կարոլ Նավրոցկիի հանդիպումը Ազգային անվտանգության խորհրդի հետ ավարտվել է։

The Polish Armed Forces announced early Wednesday that they had shot down drones that had violated their airspace during Russia's attack on neighboring Ukraine, the first major provocation for European and NATO forces.
"Today's attack by the Russian Federation on the territory of Ukraine resulted in an unprecedented violation of Polish airspace by drones. This act of aggression was a real threat to the security of our citizens," the Polish military command said in a statement.
Prime Minister Donald Tusk confirmed that a military response operation was underway in connection with multiple violations of Polish airspace, and said that the military had used weapons against the targets.
"The security of our homeland is our top priority," President Karol Nawrocki wrote in his X post, adding that he would hold a briefing at Poland's National Security Council in the coming hours.
According to a report published in X, President Karol Nawrocki's meeting with the National Security Council has ended.