Ադրբեջանը Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունների արագ կարգավորում է ակնկալում. ֆրանսիական մամուլին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլաևան։
Նրա խոսքով՝ երկկողմ հարաբերությունների վատթարացումը պայմանավորված է եղել Բաքվի և Երևանի միջև արդեն ավարտված հակամարտության հարցում Փարիզի «կողմնակալ» դիրքորոշմամբ։
Ադրբեջանի դեսպանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը մոտ են խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։
«Մենք իսկապես փակել ենք մեր երկրների միջև թշնամանքի էջը: Եվ այս պահին խաղաղության վերջնական ստորագրման առջև կանգնած է միայն մեկ խոչընդոտ՝ դա Հայաստանի սահմանադրությունն է»,- ասել է նա
Աբդուլաևան նաև նշել է, որ Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ համաձայնագրի նախաստորագրումը ցույց է տալիս կողմերի հանձնառությունը բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու հարցում։

Азербайджан рассчитывает на скорую нормализацию отношений с Францией, заявила посол Азербайджана во Франции Лейла Абдуллаева в интервью французской прессе.
По её словам, ухудшение двусторонних отношений было связано с «предвзятой» позицией Парижа по вопросу уже завершённого конфликта между Баку и Ереваном.
Посол Азербайджана подчеркнула, что Азербайджан и Армения близки к подписанию мирного договора.
«Мы действительно закрыли страницу вражды между нашими странами. И в данный момент на пути окончательного подписания мира стоит лишь одно препятствие — это Конституция Армении», — сказала она.
Абдуллаева также отметила, что парафирование соглашения в Вашингтоне в присутствии президента США Дональда Трампа демонстрирует приверженность сторон к установлению добрососедских отношений.