Իսրայելը Կատարում հարվածել է ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը
Իսրայելի բանակը և «Շին Բետ»-ը տարածել են համատեղ հայտարարություն՝ տեղեկացնելով, որ Իսրայելի օդուժը թիրախավորել է ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը։
Հայտարարությունում չի հիշատակվում Կատարի անունը, սակայն այն հաջորդել է Դոհայում հզոր պայթյունների մասին հաղորդումներին, որտեղ գտնվում են ՀԱՄԱՍ-ի բարձրագույն առաջնորդները։ Axios-ը հաստատել է այս տեղեկությունը, սակայն զոհերի և վիրավորների մասին դեռ հստակ տեղեկատվություն չկա։
«Այդ առաջնորդները տարիներ շարունակ ղեկավարել են ահաբեկչական կազմակերպության գործողությունները և ուղղակիորեն պատասխանատու են հոկտեմբերի 7-ի կոտորածի և Իսրայելի դեմ սանձազերծված պատերազմի համար», – նշվում է հայտարարությունում։
Զինված ուժերի հաղորդմամբ՝ հարվածի ընթացքում կիրառվել են բարձր ճշգրտության զինատեսակներ, ինչպես նաև հատուկ հետախուզական միջոցներ՝ քաղաքացիականների շրջանում վնասները նվազագույնի հասցնելու համար։

Israel strikes Hamas leadership in Qatar
The Israeli army and Shin Bet issued a joint statement saying that the Israeli air force had targeted Hamas leadership.
The statement did not mention Qatar by name, but it followed reports of powerful explosions in Doha, where Hamas’s top leaders are based. Axios confirmed the information, but there was no immediate word on casualties or injuries.
“These leaders have been directing the terrorist organization’s operations for years and are directly responsible for the October 7 massacre and the war it unleashed against Israel,” the statement said.
The military said the strike used precision-guided munitions and special reconnaissance to minimize civilian casualties.