Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի փոխանցմամբ՝ Վլադիմիր Պուտինը Թրամփի բանագնաց Ուիտկոֆին հայտնել է, որ մինչև տարեվերջ ամբողջությամբ կգրավի Դոնբասը։
Զելենսկին հիշեցրել է, որ տարածված պնդումը, թե Ռուսաստանը երեք տարում արդեն վերահսկում է Դոնբասի 70%-ը, սխալ է։ Նրա խոսքով՝ դեռ 10 տարի առաջ Կրեմլը զավթել է Ղրիմն ու Դոնբասի մոտ մեկ երրորդը, իսկ լայնամասշտաբ պատերազմի չորս տարում կարողացել է օկուպացնել միայն Դոնեցկի մարզի 30%-ը։ Մինչդեռ Ուկրաինան վերահսկում է մոտ 32%-ը։
«Եթե Պուտին ասում է՝ 2-4 ամսում կվերցնի Դոնբասը, դրա գինը տարիներ և միլիոնավոր զոհեր են։ Եթե փորձի ավելի արագ անել, ապա այդ թիվը կլինի ոչ թե մեկ, այլ երկու-երեք միլիոն մարդ», – ընդգծել է Զելենսկին։

According to Ukrainian President Volodymyr Zelensky, Vladimir Putin told Trump’s envoy Witkoff that he would completely capture Donbas by the end of the year.
Zelensky recalled that the widespread claim that Russia has already controlled 70% of Donbas in three years is wrong. According to him, 10 years ago, the Kremlin seized Crimea and about a third of Donbas, and in four years of a large-scale war, it managed to occupy only 30% of the Donetsk region. Meanwhile, Ukraine controls about 32%.
“If Putin says that he will take Donbas in 2-4 months, the price for this is years and millions of victims. If he tries to do it faster, then this number will not be one, but two to three million people,” Zelensky emphasized.