Իրանը վերսկսում է համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ
Իրանը վերսկսել Է ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ համագործակցությունը։ ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին համաձայնեցրել են երկրում ստուգումների վերսկսման պայմանները և նոր համաձայնագիր են ստորագրել, հայտնում են իրանական ԶԼՄ-ները։
Իրան-ԱԷՄԳ համաձայնագիրը հաշվի է առնում ԱԷՄԳ-ի և Թեհրանի պահանջներն անվտանգության հարցերի վերաբերյալ, հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Այս համաձայնագիրն ստեղծում է գործնական համագործակցության մեխանիզմ, որն արտացոլում է Իրանի բացառիկ անվտանգության պայմանները, ինչպես նաև գործակալության տեխնիկական պահանջները»,- ասել է նա մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ Իրանը բարի կամք է ցուցաբերել՝ վերսկսելով համագործակցությունն Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ։ Արաղչին հավելել է, որ ինքը ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենի հետ համաձայնեցրել է միջազգային կազմակերպության երաշխիքների իրականացման գործնական քայլերը, որոնք ներառում են Իրանի միջուկային գործունեության ստուգումների համակարգ՝ Թեհրանի կողմից նախկինում ընդունված օրենսդրությանը լիովին համապատասխան:
Համաձայնագիրը, հավելել է նա, ստեղծում է շարունակական համագործակցության շրջանակ և ապահովում է Իրանի անօտարելի իրավունքները:
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումներից հետո Իրանը կասեցրել էր համագործակցությունը Միջազգային Ատոմային Էներգիայի գործակալության հետ, սակայն նշել էր, որ կողմերը փորձում են մշակել նոր համագործակցության մոդել։

Iran has resumed cooperation with the IAEA. IAEA Director General Rafael Grossi and Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi have agreed on the terms for the resumption of inspections in the country and signed a new agreement, Iranian media reported.
The Iran-IAEA agreement takes into account the requirements of the IAEA and Tehran on security issues, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said.
"This agreement creates a practical cooperation mechanism that reflects Iran's unique security conditions, as well as the agency's technical requirements," he said at a press conference.
According to him, Iran has shown goodwill by resuming cooperation with the International Atomic Energy Agency. Araghchi added that he and the IAEA Director General have agreed on practical steps to implement the international organization's safeguards, which include a system of inspections of Iran's nuclear activities in full compliance with the legislation previously adopted by Tehran.
The agreement, he added, creates a framework for continued cooperation and ensures Iran's inalienable rights.
After the US and Israeli attacks, Iran suspended cooperation with the International Atomic Energy Agency, but noted that the parties were trying to develop a new model of collaboration.