Ալիևը Բաքվում անցկացվող ֆորումում հայտարարել է, որ Արևելք-Արևմուտք և Հյուսիս-Հարավ միջանցքների երկայնքով տեղակայված Ադրբեջանը դառնում է Եվրասիայի ամենակարևոր տրանսպորտային և լոգիստիկ կենտրոններից մեկը։ Նա նաև խոսել է դրա մաս կազմող Թրամփի երթուղու մասին, որը կրկին անվանել է «Զանգեզուրի միջանցք»։
«Միևնույն ժամանակ, ես կասկած չունեմ, որ «Զանգեզուրի միջանցքը», որպես Միջին միջանցքի երթուղիներից մեկը, մոտ ապագայում կարևոր դեր կխաղա որպես մայրցամաքները կապող հիմնական տրանսպորտային օղակ։ Ես կարծում եմ, որ այս բոլոր հաղորդակցման երթուղիները նույնպես կնպաստեն ֆորումի անդամների միջև համագործակցության զարգացմանը», - նշել է նա։
Նա կրկնել է, որ անցյալ ամիս Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը բարենպաստ հնարավորություններ է ստեղծում ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ ավելի լայն աշխարհագրության համար։

Aliyev again used the term "Zangezur Corridor", emphasizing the importance of the project
Aliyev stated at the forum in Baku that Azerbaijan, located along the East-West and North-South corridors, is becoming one of Eurasia's most important transport and logistics centers. He also spoke about the Trump route, which is part of it, which he again called the “Zangezur Corridor”.
“At the same time, I do not doubt that the “Zangezur Corridor”, as one of the routes of the Middle Corridor, will play an important role in the near future as a major transport link connecting the continents. I believe that all these communication routes will also contribute to developing cooperation between the forum members,” he noted.
He reiterated that the initialing of the peace agreement between Azerbaijan and Armenia last month creates favorable opportunities for both the region and the more expansive geography.