Սոցիալական ցանցերի արգելափակման պատճառով սկսված բողոքի ակցիաների արդյունքում Նեպալում տապալել են կառավարությունը։ Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։ Հաղորդվում է, որ Նեպալի վարչապետ Շարմա Օլի հրաժարական է տվել:
India Today-ի տվյալներով՝ Բհայսեփաթիի նստավայրից նույնիսկ մոտ տասը ուղղաթիռ է թռել Տրիբհուվան օդանավակայան՝ պաշտոնյաներին տարհանելու համար:
Նշենք, որ երկրում մասշտաբային ցույցերի պատճառ է հանդիսացել սեպտեմբերի 7-ին կառավարության որոշումը՝ արգելափակել 26 սոցցանցեր, այդ թվում՝ Facebook-ը, Instagram-ը և YouTube-ը: Այս որոշումը, կոռուպցիայի դեմ կուտակված դժգոհության հետ մեկտեղ, մարդկանց դուրս է բերել փողոց։ Արդեն սեպտեմբերի 8-ին ցույցերը վերաճել են անկարգությունների. զոհվել է առնվազն 19 մարդ:

Nepal's Prime Minister resigns
Protests over the blocking of social networks have brought down the government in Nepal. Reuters reports this. It is reported that Nepalese Prime Minister Sharma Oli has resigned.
According to India Today, about ten helicopters even flew from Bhaisepati's residence to Tribhuvan Airport to evacuate officials.
It is worth noting that the reason for the large-scale protests in the country was the government's decision on September 7 to block 26 social media platforms, including Facebook, Instagram, and YouTube. This decision, along with the accumulated dissatisfaction with corruption, brought people to the streets. Already on September 8, the protests turned into riots: at least 19 people were killed.