Ճանաչելով Հայաստանը՝ Պակիստանը ԵԱՏՄ-ին միանալու հնարավորություն կունենա
Պակիստանը մտադիր է ճանաչել Հայաստանը որպես Միավորված ազգերի կազմակերպության անդամ պետություն, ինչի դիմաց կստանա ԵԱՏՄ-ին միանալու հնարավորություն. գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
«Պակիստանն իսկապես ծրագրում է դա անել, և որպես փոխադարձ քայլ՝ ակնկալում է համաձայնություն ստանալ ԵԱՏՄ-ին միանալու հարցում»,- ասել է գործակալության զրուցակիցներից մեկը ՄԱԿ-ում։
Մեկ այլ դիվանագիտական աղբյուր նշել է, որ համապատասխան ընթացակարգերը կարող են տևել մի քանի շաբաթից մինչև մի քանի ամիս։ «Ամեն դեպքում, սա իրատեսական հեռանկար է»,- հավելել է նա։
Զրուցակիցը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը վերացրել է այս հարցում առկա խոչընդոտները։
Նախօրեին ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը ողջունում է Հայաստանի և Պակիստանի միջև կապերի վերականգնումը՝ այն որակելով որպես «քայլ առաջ»։

By recognizing Armenia, Pakistan will have the opportunity to join the EAEU
Pakistan intends to recognize Armenia as a member state of the United Nations, in exchange for which it will receive the opportunity to join the Eurasian Economic Union, TASS reports, citing its sources.
“Pakistan really plans to do this, and as a reciprocal step, it expects to receive an agreement on joining the Eurasian Economic Union,” said one of the agency’s interlocutors at the UN.
Another diplomatic source noted that the relevant procedures could take weeks to months. “In any case, this is a realistic prospect,” he added.
The interlocutor also emphasized that the peace treaty between Armenia and Azerbaijan has removed the obstacles.
Yesterday, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov stated that Russia welcomes restoring ties between Armenia and Pakistan, describing it as a “step forward.”