Բելառուսական լրտեսական ցանց. դիվանագետն արտաքսվել է Չեխիայից
Չեխիայի, Հունգարիայի և Ռումինիայի իշխանությունները հատուկ գործողության արդյունքում բացահայտել և չեզոքացրել են Բելառուսի կողմից ստեղծված լրտեսական ցանցը։ Գործի շրջանակում Չեխիայից արտաքսվել է այդ ցանցի հետ առնչություն ունեցած բելառուս դիվանագետ։
Չեխական հատուկ ծառայությունների տվյալներով՝ լրտեսական ցանցը ստեղծվել է Բելառուսի պետական անվտանգության կոմիտեի (ԿԳԲ) կողմից և գործել է մի շարք եվրոպական երկրներում։
«Եվրոպական հետախուզական ծառայությունների համատեղ խումբը բացահայտել է ԿԳԲ-ի աշխատակիցներին և նրանց օժանդակողներին, այդ թվում՝ Մոլդովայի անվտանգության և տեղեկատվության ծառայության (SIS) նախկին փոխտնօրենին»,- նշվում է Չեխիայի անվտանգության և տեղեկատվության ծառայության (BIS) հայտարարությունում։
Նաև նշվում է, որ բացահայտված անձը Մոլդովայի քաղաքացի է և մեղադրվում է 2024 թվականից ի վեր Բելառուսի ԿԳԲ-ին վարձատրության դիմաց գաղտնի տեղեկություններ փոխանցելու մեջ։
Եվրոպական միության արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալությունը (Eurojust) տեղեկացրել է, որ Մոլդովայի կասկածյալ քաղաքացու նկատմամբ իրականացվում է հետաքննություն «պետական դավաճանության» մեղադրանքով․ նրան մեղադրում են երկար ժամանակ գաղտնի պետական տեղեկություններ փոխանցելու մեջ։
Չեխիայի անվտանգության և տեղեկատվության ծառայության (BIS) ներկայացուցիչ Լադիսլավ Ստիչը AFP գործակալությանը հայտնել է, որ արտաքսված բելառուս դիվանագետն ու ձերբակալված Մոլդովայի քաղաքացին ուղղակի կապ չեն ունեցել միմյանց հետ։
Գործի նյութերի համաձայն՝ Մոլդովայի կասկածյալ քաղաքացին 2024 և 2025 թվականներին Բուդապեշտում երկու անգամ հանդիպել է Բելառուսի ԿԳԲ-ի հետախուզության աշխատակիցների հետ։
Հատուկ գործողությանը մասնակցած եվրոպական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների գնահատմամբ՝ Բելառուսին հաջողվել է Եվրամիության տարածքում ստեղծել լրտեսական ցանց՝ օգտվելով Եվրոպայում տեղաշարժի ազատության հնարավորությունից։

The Czech, Hungarian, and Romanian authorities have uncovered and dismantled a spy network set up by Belarus in a special operation. As part of the operation, a Belarusian diplomat associated with the network was expelled from the Czech Republic.
According to Czech intelligence, the Belarusian State Security Committee (KGB) set up the spy network and operated in several European countries.
“A joint group of European intelligence services has identified KGB officers and their associates, including the former deputy director of the Moldovan Security and Information Service (SIS),” the Czech Security and Information Service (BIS) said in a statement.
It also noted that the identified individual is a Moldovan citizen and has been accused of passing classified information to the Belarusian KGB for a fee since 2024.
The European Union's judicial cooperation agency (Eurojust) said a Moldovan suspect is being investigated on "high treason" charges and is accused of long-term transmission of classified state information.
Ladislav Stich, a Czech Security and Information Service (BIS) representative, told AFP that the expelled Belarusian diplomat and the arrested Moldovan citizen had no direct contact.
According to the case file, the Moldovan suspect met with Belarusian KGB intelligence officers twice in Budapest in 2024 and 2025.
According to representatives of European intelligence agencies involved in the operation, Belarus created a spy network in the European Union, taking advantage of the freedom of movement in Europe.