Ֆրանսիայում քաղաքական ճգնաժամը խորանում է
Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուն, որը վերջին երեք տարվա ընթացքում երկրի արդեն չորրորդ կառավարության ղեկավարն է, այսօր խորհրդարանում կանգնելու է անվստահության քվեարկության առաջ։
Սա սպառնում է խորացնել Ֆրանսիայի քաղաքական ճգնաժամը այն ժամանակ, երբ Եվրոպան բախվում է լուրջ մարտահրավերների՝ Ռուսաստանի պատերազմին Ուկրաինայի դեմ, Չինաստանի աճող ազդեցությանը և ԱՄՆ-ի հետ առևտրային լարվածությանը։
Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու հարցով քվեարկությունը նշանակված է երկուշաբթի կեսօրին։ Չնայած օգոստոսի 25-ից սկսած բյուջեի նախագծի շուրջ Բայրուի ինտենսիվ բանակցություններին և հրապարակային ելույթներին, շաբաթվա ավարտին պարզ դարձավ, որ նա չի կարողացել ապահովել խորհրդարանական մեծամասնություն։
Ընդդիմադիր ուժերը արդեն հայտարարել են, որ կողմ են քվեարկելու վարչապետի պաշտոնանկությանը։
Եթե Բայրուն պարտվի քվեարկությանը, նախագահ Էմանուել Մակրոնը ստիպված կլինի նոր վարչապետ նշանակել, որը կկարողանա ապահովել բյուջեի ընդունումը խորհրդարանում։

France’s newly appointed Prime Minister François Bayrou, the country’s fourth prime minister in three years, will face a no-confidence vote in parliament today.
The move threatens to deepen France’s political crisis at a time when Europe is facing serious challenges, including Russia’s war in Ukraine, China’s growing influence, and trade tensions with the United States.
The vote on the no-confidence motion against the government is scheduled for Monday afternoon. Despite Bayrou’s intensive negotiations and public statements on the budget bill since August 25, it became clear by the end of the week that he had failed to secure a parliamentary majority.
Opposition forces have already said they will vote to dismiss the prime minister.
If Bayrou loses the vote, President Emmanuel Macron will have to appoint a new prime minister who can ensure the budget is passed by parliament.