Պուտինի նպատակը Ուկրաինայի օկուպացումն է. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ABC News-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ալյասկայում կայացած ԱՄՆ և Ռուսաստանի նախագահների գագաթնաժողովը Վլադիմիր Պուտինին ապահովել է այն արդյունքով, որը նա սպասում էր։
«Ցավալի է, որ Ուկրաինան այդ հանդիպմանը ներկա չէր, քանի որ կարծում եմ՝ Թրամփը Պուտինին տվել է այն, ինչ նա ցանկանում էր։ Պուտինի մեծագույն ցանկությունը հենց ԱՄՆ նախագահի հետ հանդիպումն էր, և նա դա ստացավ։ Դա չափազանց ցավալի է», — նշել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ Պուտինը խուսափում է իր հետ հանդիպումից, սակայն ձգտում է շփումների ԱՄՆ ղեկավարի հետ։ Զելենսկին ընդգծել է, որ Պուտինը առաջարկում է հանդիպման պայմաններ, որոնք ինքը չի կարող ընդունել, և հավելել, որ նա «խաղեր է խաղում» Վաշինգտոնի հետ։
Հարցին՝ կդիմավորի՞ արդյոք Պուտինը նրան Մոսկվայում, Զելենսկին պատասխանել է ժպիտով․ «Թող ինքը գա Կիև։ Ես չեմ կարող մեկնել Մոսկվա, երբ իմ երկիրը ամեն օր ենթարկվում է հրթիռային հարձակումների»։
Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի հաղթանակի իր պատկերացմանը, նախագահը նշել է, որ դա նախևառաջ երկրի գոյատևումն է․ «Պուտինի նպատակը Ուկրաինայի օկուպացումն է։ Նա ցանկանում է ամբողջությամբ գրավել մեզ։ Դա նրա համար կլինի հաղթանակ։ Իսկ քանի դեռ նա դրան չի հասել, հաղթանակը մերն է։ Մեզ համար գոյատևումը հենց հաղթանակ է, քանի որ մենք շարունակում ենք ապրել՝ պահպանելով մեր ինքնությունը, երկիրը և անկախությունը», — ասել է Զելենսկին։

Ukrainian President Volodymyr Zelensky said in an interview with ABC News that the summit between the US and Russian presidents in Alaska provided Vladimir Putin with the result he was waiting for.
"It's a pity that Ukraine was not present at that meeting, because I think Trump gave Putin what he wanted. Putin's greatest desire was to meet with the US president, and he got it. It's very sad," Zelensky said.
According to him, Putin is avoiding a meeting with him, but is seeking contact with the US leader. Zelensky stressed that Putin is offering conditions for a meeting that he cannot accept, and added that he is "playing games" with Washington.
When asked if Putin would welcome him to Moscow, Zelensky replied with a smile: "Let him come to Kyiv. I cannot go to Moscow when my country is under missile attacks every day."
As for his vision of Ukraine's victory, the president noted that it is, first of all, the country's survival: "Putin's goal is the occupation of Ukraine. He wants to conquer us completely. That will be a victory for him. And until he achieves that, the victory is ours. For us, survival is precisely the victory, because we continue to live, preserving our identity, country, and independence," Zelensky said.