Պուտինի նպատակը Ուկրաինայի օկուպացումն է. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ABC News-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ալյասկայում կայացած ԱՄՆ և Ռուսաստանի նախագահների գագաթնաժողովը Վլադիմիր Պուտինին ապահովել է այն արդյունքով, որը նա սպասում էր։
«Ցավալի է, որ Ուկրաինան այդ հանդիպմանը ներկա չէր, քանի որ կարծում եմ՝ Թրամփը Պուտինին տվել է այն, ինչ նա ցանկանում էր։ Պուտինի մեծագույն ցանկությունը հենց ԱՄՆ նախագահի հետ հանդիպումն էր, և նա դա ստացավ։ Դա չափազանց ցավալի է», — նշել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ Պուտինը խուսափում է իր հետ հանդիպումից, սակայն ձգտում է շփումների ԱՄՆ ղեկավարի հետ։ Զելենսկին ընդգծել է, որ Պուտինը առաջարկում է հանդիպման պայմաններ, որոնք ինքը չի կարող ընդունել, և հավելել, որ նա «խաղեր է խաղում» Վաշինգտոնի հետ։
Հարցին՝ կդիմավորի՞ արդյոք Պուտինը նրան Մոսկվայում, Զելենսկին պատասխանել է ժպիտով․ «Թող ինքը գա Կիև։ Ես չեմ կարող մեկնել Մոսկվա, երբ իմ երկիրը ամեն օր ենթարկվում է հրթիռային հարձակումների»։
Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի հաղթանակի իր պատկերացմանը, նախագահը նշել է, որ դա նախևառաջ երկրի գոյատևումն է․ «Պուտինի նպատակը Ուկրաինայի օկուպացումն է։ Նա ցանկանում է ամբողջությամբ գրավել մեզ։ Դա նրա համար կլինի հաղթանակ։ Իսկ քանի դեռ նա դրան չի հասել, հաղթանակը մերն է։ Մեզ համար գոյատևումը հենց հաղթանակ է, քանի որ մենք շարունակում ենք ապրել՝ պահպանելով մեր ինքնությունը, երկիրը և անկախությունը», — ասել է Զելենսկին։

Цель Путина — оккупация Украины. Зеленский
Президент Украины Владимир Зеленский в интервью ABC News заявил, что саммит президентов США и России, состоявшийся на Аляске, обеспечил Владимиру Путину тот результат, которого он ожидал.
«Печально, что Украина не присутствовала на этой встрече, так как я считаю, что Трамп дал Путину то, чего он хотел. Наибольшее желание Путина было именно встреча с президентом США, и он это получил. Это крайне печально», — отметил Зеленский.
По его словам, Путин избегает встречи с ним, однако стремится к контактам с руководителем США. Зеленский подчеркнул, что Путин предлагает условия встречи, которые он не может принять, и добавил, что тот «играет в игры» с Вашингтоном.
На вопрос, примет ли Путин его в Москве, Зеленский ответил с улыбкой: «Пусть он приедет в Киев. Я не могу ехать в Москву, когда моя страна каждый день подвергается ракетным ударам».
Что касается его представления о победе Украины, президент отметил, что это прежде всего выживание страны: «Цель Путина — оккупация Украины. Он хочет полностью захватить нас. Это для него будет победой. А пока он этого не достиг, победа за нами. Для нас выживание — это и есть победа, поскольку мы продолжаем жить, сохраняя нашу идентичность, страну и независимость», — сказал Зеленский.