ՀԱՄԱՍ-ը պատրաստ է բանակցություններ սկսել Թրամփի ուլտիմատումից հետո
Նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուլտիմատումից հետո պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը հայտարարել է, որ պատրաստ է անմիջապես սկսել բանակցություններ՝ Գազայի հատվածում պատերազմը դադարեցնելու և «բոլոր բանտարկյալների» ազատ արձակման համար:
Կիրակի երեկո ՀԱՄԱՍ-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ ավելի վաղ միջնորդների միջոցով ստացվել են «մի քանի գաղափարներ ամերիկյան կողմից՝ հրադադարի հասնելու ուղղությամբ»:
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին գերեվարված իսրայելցի պատանդներին ազատ արձակելու դիմաց ՀԱՄԱՍ-ը Իսրայելից պահանջում է հստակ հայտարարություն պատերազմի դադարեցման, Գազայի հատվածից զորքերի ամբողջական դուրսբերման և Գազայի հատվածի կառավարման համար անկախ պաղեստինյան կոմիտեի ստեղծման մասին։
Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելն ընդունել է գործարքի վերաբերյալ իր առաջարկած պայմանները, և ՀԱՄԱՍ-ը նույնպես պետք է գնա դրան:

Following President Donald Trump’s ultimatum, the Palestinian Hamas movement said it was ready to immediately begin negotiations to end the war in the Gaza Strip and release “all prisoners.”
In a statement Sunday evening, Hamas said it had received “several ideas from the American side to reach a ceasefire” through its mediators.
In exchange for the release of Israeli hostages taken on October 7, 2023, Hamas is demanding a clear statement from Israel on the cessation of hostilities, a complete withdrawal of troops from the Gaza Strip, and the establishment of an independent Palestinian committee to govern the Gaza Strip.