BRICS-ի առաջնորդների հանդիպմանը կմասնակցեն Պուտինը և Ծինփինը, սակայն Մոդին չի մասնակցի
Բրազիլիայի նախագահ Լուլա դա Սիլվան սեպտեմբերի 8-ին հրավիրել է BRICS-ի առաջնորդների առցանց հանդիպում՝ քննարկելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոր մաքսային քաղաքականությունը։ Ինչպես հաղորդում է Bloomberg-ը, մասնակցելու են Ռուսաստանի և Չինաստանի առաջնորդները, սակայն Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ներկա չի լինելու․ երկիրը կներկայացնի արտաքին գործերի նախարարը։
Չինաստանը հաստատել է, որ Սի Ծինփինը հանդես կգա «կարևոր ելույթով», իսկ Պուտինի մասնակցությունը նույնպես արդեն հայտարարվել է։
Հանդիպումը կլինի փակ մամուլի համար, և առաջնորդները իրենք կորոշեն՝ հրապարակել իրենց ելույթները, թե ոչ։ Ընդհանուր հայտարարություն նախատեսված չէ։
Bloomberg-ը նշում է, որ Բրազիլիայի նախաձեռնությունը ոչ միայն առևտրային հարցերն են, այլև՝ զարգացող խոշոր պետությունների համախմբումը բազմակողմ համագործակցության սկզբունքի շուրջ։

Putin and Xi Jinping to attend BRICS leaders' meeting, but Modi won't attend
Brazilian President Lula da Silva has called for an online meeting of BRICS leaders on September 8 to discuss US President Donald Trump’s new tariff policy. Bloomberg reports that the leaders of Russia and China will attend, but the Indian Prime Minister, Narendra Modi, will not be present; the country will be represented by its Foreign Minister.
China has confirmed that Xi Jinping will deliver a “major speech,” and Putin’s participation has also been announced.
The meeting will be closed to the press, and the leaders themselves will decide whether to publish their speeches. No general statement is planned.
Bloomberg notes that Brazil’s initiative is not only about trade issues, but also about uniting major developing countries around the principle of multilateral cooperation.